|

Jak zazimovat hrubou stavbu?

Máte rozestavěnou hrubou stavbu a blíží se zima? Pokud to jde, dokončete ji a nechte vymrznout. Přestože můžete s moderními materiály stavět po celý rok a téměř za jakéhokoli počasí, výjimkou je zima plná deště, sněhu a mrazu. Proč hrubou stavbu stihnout do zimy, si povíme v článku.

Jak připravit základy na zimu?

Hlavní funkcí základové desky je podpora celé stavby a přenesení hmotnosti domu na podloží. Správné provedení základů je proto velmi důležité. Na zimu by měla být základová deska vyschlá a opatřena hydroizolací.

Nosné zdivo

Po dostatečném vyschnutí základové desky, můžete začít se samotnou stavbou nosného zdiva. Nosné zdivo jsou obvodové zdi a vnitřní nosné stěny, o které se opírají stropy a střecha. Hrubou stavbou pak označujeme právě základy, kompletní zdivo, včetně příček, věnce. Dále hotovou střechu i s komínem a stropy.

Střecha, která chrání dům

Přípravou stavby na zimu se rozumí i dokončení střechy, včetně střešní krytiny. Pouze takto hotová střecha dokonale ochrání stavbu pod ní, před vlhkem a mrazem.

Pokud to stihnete, nechejte namontovat okna a vchodové dveře. Uzavřením stavby pomůžete k jeho vyhřátí a ustálení teploty vně stavby. Prodloužíte si tím také dobu, po kterou budete moci uvnitř stavby provádět stavební práce. Například rozvody vody a elektřiny.

Jak zazimovat hrubou stavbu?

Přes zimu se na stavbě moc práce udělat nedá. Hrubá stavba by však měla být dokončena. Když teploty spadnou pod nulu, většina stavebních materiálů by se neměla používat, kvůli zpomaleným chemickým reakcím. V případě, že použijete speciálně upravené materiály pro zimní použití (nejčastěji do -5 stupňů), lze si stavební sezónu prodloužit.

Jakmile spadnou teploty pod – 5 stupňů, je na místě nechat stavební práce na teplejší období a stavbu nechat “vymrznout”. To znamená, že stavba dostatečně vyschne, materiály si sednou a odpočinou. Při jarní oblevě může být zemina pod stavbou a v jejím okolí promočená a stavba může i o několik cm sednout. V takovém případě vznikají trhliny v omítkách a betonech. Z tohoto důvodu je lepší nechat tyto práce na jaro.

Podobné příspěvky