Podle čeho vybírat tepelné čerpadlo pro starší dům
| |

Podle čeho vybírat tepelné čerpadlo pro starší dům?

Řešíte tepelné čerpadlo pro starší dům a nevíte, jestli je to vhodný zdroj tepla do takového domu? V současnosti se projektují a staví domy s nízkými tepelnými ztrátami, od roku 2020 k tomu stavebníky tlačí i státní nařízení. Jak na to reagují výrobci a jestli se vyplatí tepelné čerpadlo i do staršího domů se podíváme na následujících řádcích.

Protože je vývoj tepelných čerpadel pro výrobce velmi nákladný, reagují zejména na poptávku trhu. Z toho důvodu se nová tepelná čerpadla nejčastěji vyrábí o výkonech od 5 do 14 kW. Jednotky o těchto výkonech pro stávající novostavby postačují. Co ale majitelé starších domů, kterých je v České republice většina? Starší domy mají zpravidla větší tepelné ztráty a tepelné čerpadlo může majitelům ušetřit nemalé náklady na vytápění.

Pro majitele starších domů jsou na trhu dostatečně výkonná tepelná čerpadla. Některé montážní firmy takové jednotky nemají v portfoliu a než aby přišli o potenciálního zákazníka, budou vám tvrdit, že jiné, než jejich řešení není. Jak se v argumentaci obchodních zástupců orientovat a vybrat správné tepelné čerpadlo pro starší dům?

Pozor na argumenty od obchodních zástupců

1) Společnosti velmi často argumentují tím, že silnější (výkonnější) tepelná čerpadla než 16 kW nemá smysl montovat, protože mají nižší účinnost. Takovým argumentem se ohánějí zejména obchodní zástupci firem, které nemají v portfoliu dostatečně výkonná tepelná čerpadla pro starší domy. Od takových firem raději ruce dál.

2) Další možnou odpovědí na poptávku může být nabídka kaskádového zapojení dvou méně výkonných tepelných čerpadel. Výkon dvou takto zapojených jednotek je vyšší než jedné, ale pořizovací náklady budou také větší. S tím je spojená návratnost investice. Při koupi jednoho tepelného čerpadla s dostatečným výkonem, za přiměřenou cenu je návratnost investice v rozmezí 4 až 6 let. Lze si jednoduše spočítat návratnost investice při koupi dvou čerpadel.

3) Tepelná čerpadla s vyšším výkonem mají nižší účinnost. To je dalším z argumentů obchodních zástupců a diskutujících v internetových diskuzích. U tepelných čerpadel s nižším výkonem může být deklarována hodnota SCOP (sezónní průměrný topný faktor) více než 5. Tato hodnota je ale deklarována za použití čerpadla u domů s malou tepelnou ztrátou. Pokud takové tepelné čerpadlo zapojíte k domu s velkými tepelnými ztrátami, hodnota SCOP výrazně klesne. Naopak tepelné čerpadlo s větším výkonem, ale s o pár desetin nižší hodnotou SCOP, bude pro dům s vysokými tepelnými ztrátami levnějším zdrojem tepla.

Na českém trhu existují společnosti, které nabízejí kvalitní tepelná čerpadla pro starší domy. Výkony takových čerpadel mohou dosahovat až 30 kW a pro vytápění starších domů jsou dostatečně výkonná.

Při výběru tepelného čerpadla myslete i na to, že tepelné čerpadlo může v letních dnech chladit vzduch v domě a svůj výběr tomu přizpůsobte. Pomůže vám k tomu náš článek: Lze v létě chladit tepelným čerpadlem?

Podobné příspěvky