Použití perlinky do lepidla
|

Jak si vybrat dobrého řemeslníka

Práce, kterou řemeslník v minulosti vykonal, i to jak práce probíhaly vytváří jeho reference v lokalitě, kde působí. Jestliže někdo z vašich známých narazí na špatného řemeslníka, určitě se to velmi rychle dozvíte. O špatných řemeslnících se zmíní každý, jak ale sehnat ty kvalitní?

Hledáme řemeslníky:

  1. Poptávkové systémy – Jako ideální řešení se zdá systém poptávky a nabídky. Spousta řemeslníků nemá webové stránky, protože je zkrátka nepotřebují. Internetové stránky nemusí mít také řemeslníci zaregistrovaní do poptávkových systému, jako je ten náš. Těmto řemeslníkům zasíláme vaše poptávky a oni na ně reagují. Jestliže dodržíte základní body při zadávání poptávky a následném výběru nabídky, neměli byste při výběru firmy sáhnout vedle. Tyto body dodržujte při všech způsobech poptávání firem.
  1. Ptejte se známých – Jak jsme již psali, nikdo vám nepředá lepší informace než vaši známí. Práci řemeslníků si u nich můžete prohlédnout a mnohdy vám poradí, co by podruhé udělali jinak.
  2. Zeptejte se v oboru – nemá-li žádný z vašich známých tip na dobrého řemeslníka, můžete se zkusit zeptat ve firmách z oboru. Jestliže budete rekonstruovat koupelnu, můžete se poptat v koupelnovém studiu, kde vám dělali návrh koupelny. Stavebniny v blízkosti vám zase mohou pomoci se zedníky, kteří k nim jezdí nakupovat materiál. Stejně tak se můžete inspirovat na webech výrobců potřebných materiálů. Například výrobce střešních krytin Mediterran CZ s.r.o. má skvěle vyřešený seznam firem, se kterými spolupracují.
  3. Katalogy firem – Existují mnohé rozcestníky, kde najdete spousty firem. Katalogy jsou rozdělené do kategorií, podle druhu podnikání. Největším českých firemním katalogem jsou Firmy.cz. Při hledání v katalozích firem budete muset každou firmu oslovit zvlášť. Firmy jsou zde řazené podle toho, kolik katalogu platí. První firmy, které naleznete nemusí být ty nejlepší.

Pokud nepoptáváte řemeslníky přes poptávkové servery, jako je ten náš, rozešlete poptávek co nejvíce. Ne každý řemeslník se vám ozve, někteří nebudou mít zájem a vaši poptávku, další nebudou mít volný termín, tak ať máte z čeho vybírat.

Vybíráme řemeslníka

Napište si poptávku, kterou byste chtěli řemeslníkům odeslat a zkuste se vžít do jejich role. Budou informace, které máte napsané stačit k tomu, aby si řemeslník udělal představu o tom, jak budou práce probíhat? Pokud ne, doplňte co nejvíce informací. Čím víc informací budete pro řemeslníky mít, tím lépe vám dokáže udělat nabídku. Budete-li chtít například kompletní rekonstrukci koupelny v bytě, měli byste v poptávce uvést kde se byt nachází. Bydlíte-li v pátém patře bez výtahu, napište to do poptávky. Nahází se byt v centru, bez možnosti parkování zdarma? Také by to měli řemeslníci vědět. Všechny informace, které mohou jakkoliv ovlivnit cenu napište už do poptávky. Vyhnete se tak sporům ještě před začátkem prací.

Znaky dobrého řemeslníka

Dobrého řemeslníka poznáte již při jednání s ním. Slíbil vám cenovou nabídku do týdne, ale po dvou týdnech ji stále neposlal? To může být první varovný signál. Bohužel se s tímto setkáte téměř u každého řemeslníka, či firmy, protože na „papírování“ prostě nemají čas a tak podle toho nelze řemeslníky hodnotit.

I přesto jsme sepsali několik bodů, které by měl dobrý řemeslník splňovat a díky kterým se dokážete vyhnout mnohým sporům.

Dobrý řemeslník vám:

  • rozepíše cenovou nabídku – práce, doprava materiálu, materiál, …
  • sdělí vám termín začátku i ukončení prací
  • požadavky na vás – přístup do bytu/domu, zajištěné parkování, připravené stavební prostory a další
  • neřekne o peníze předem – jsou-li práce nákladné, je možné se domluvit na záloze například na materiál
  • navrhne smlouvu o dílo

Nejnižší cena není vše

„Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“. Určitě jste to již někdy slyšeli. Platí to i u služeb, nejlevnější cena není to, podle čeho byste se měli rozhodovat. Vždy si poptejte více řemeslníků, zjistíte si ceny a co obsahují, nakonec můžete zjistit, že nejlevnější řemeslník, vlastně vůbec není nejlevnější. Stejně to platí i obráceně, drahý řemeslník nemusí být nejlepší. Vždy se řiďte tím, co vám říká zdravý rozum.

Výběrové řízení

V klidu si projděte nabídky od poptávaných řemeslníků. Udělají vše, co jste poptávali a v termínu, který vám vyhovuje? Změnilo se něco z vaší strany od odeslání poptávek? Vše si znovu shrňte, případně se ještě doptejte, aby měly obě strany dostatek informací. Máte-li vybráno, stačí se řemeslníkům ozvat a vše si potvrdit.

Smlouva o dílo je základ

Co je psané, to je dané a v dnešní době to platí dvojnásob. Jakmile něco řešíte s řemeslníkem nebo firmou, vždy mějte sepsanou smlouvu. V každé písemné smlouvě by měli být uvedené minimálně body viz. výše. Bez smlouvy o dílo, se budete těžko domáhat reklamací.

Nebudeme se na svět dívat růžovými brýlemi, řemeslníci neradi řeší papíry a tak s vámi nebudou hned řešit smlouvu. Je však dobré myslet na nejhorší scénář a jak budete bez smlouvy řešit případně reklamace. Smlouva chrání vás, vaše nervy a peníze. Budete-li řešit rekonstrukci bytu a zaseknete se na neshodách s řemeslníkem, se kterým nemáte sepsanou smlouvu. Spor se potáhne a vám budou stát další práce.

Do by měla smlouva o dílo obsahovat:

  • informace o objednateli a zhotoviteli
  • předmět smlouvy – rekonstrukce koupelny, vydláždění cesty, …
  • cena díla a způsob úhrady
  • termín zhotovení díla
  • předání a převzetí díla
  • odpovědnost za vady
  • závěrečná ustanovení

Vzor takové smlouvy naleznete na Portál.Pohoda.cz – Smlouva o dílo.

Nyní jste připravení vybrat řemeslníky a zadati jim úkoly, které si přejete zhotovit.

Podobné příspěvky