Tři řemeslníci v helmách
|

Dobrá firma na rekonstrukci bytu? Víme, podle čeho ji vybírat.

Čeká vás plánovaná rekonstrukce bytu? Nebo jste se právě nastěhovali do nového, chcete dát všechno do pořádku a zařídit podle vašich představ? Vyberte si správné lidi, kteří váš sen přemění na realitu. Dobrá stavební firma je základní krok k úspěšné přestavbě.

Jak si stavební firmu nebo jednotlivé řemeslníky vybrat, na co si dávat pozor a co vše nezbytné se musí zařídit.

Výběr stavební firmy

Pokud potřebujete vymalovat nebo spravit prasklinu na stěně, s trochou snahy to určitě zvládnete. S kompletní rekonstrukcí budete mít o mnoho více povinností a úkolů, než byste možná čekali. Výměna oken, elektroinstalace, vodoinstalace, obkládání koupelny či pokládání podlahy. V takovém případě je nejlepším řešení stavební firma, která se postará o vše za vás. Ušetří vám čas i starosti. Jenže jak si dobrou stavební firmu vybrat?

Ne vždy rozhoduje cena. V případě komplexní rekonstrukce není vždy to nejdůležitější a neměla by rozhodovat o výběru firmy. Ideální, je když si prověříte více firem a necháte je vypracovat předběžné kalkulace. Dozvíte se tak přístup firmy k zakázce, termíny a pochopitelně i cenu za vykonanou práci.

Klaďte důraz na reference. Je o mnoho větší pravděpodobnost, že firma, která má 9/10 zákazníků spokojených dokáže vyhovět i vašim požadavkům a splnit vaše představy. Zjistěte si informace i u známých, kteří mají s rekonstrukcí zkušenosti.

plánování

Jestli si najmete firmu, tak by se měla postarat o vše. Výhodou firmy má být právě plynulost a návaznost práce. Bez toho, abyste museli čekat na elektrikáře nebo obkladače. Všechny podstatné dokumenty a úkony, jako i nákup materiálu a podobně, by měla zabezpečovat právě najatá stavební firma. V případě reklamace se obracíte na danou firmu, ne na různé řemeslníky.

Ptejte se na záruku. Garance kvality je sice skvělá, i ze zákona je dáno, aby vám firma dala určité záruky. Kromě dodržování termínů by měla být i záruka na vykonanou práci. I to je znakem solidního jednání stavební firmy.

Smlouva o dílo nesmí chybět. Víceméně jde o formalitu. Každá seriózní firma se smluvně zavazuje, protože jde o záruku i pro ni. Zároveň vám smlouva garantuje cenu rekonstrukce, na které jste se dohodli. Pochopitelně, pokud se nevyskytnou nečekané problémy.

rekonstrukce bytu svépomocí

Dohlížejte na kvalitu práce. Jako laici zřejmě kvalitu práce odhadnete jen velmi těžko. Není proto na škodu přizvat si „stavební dozor“, může to být i známý, který má pojem o tom, jak má taková práce vypadat. V případě nespokojenosti stavební firmu informujte a žádejte náhradu nebo opravu. Stavební dozor můžete poptat přes náš poptávkový formulář. Vyplnění formuláře je zdarma a my za vás oslovíme firmy ve vašem okolí. S nabídkou se pak spojí přímo s vámi.

Záloze se nevyhnete. V rámci smlouvy se s firmou dohodnete na výši zálohy. Může to být suma, která obnáší nákup materiálu. Vše však musí být napsané ve smlouvě. Kompletní sumu za rekonstrukci firmě uhraďte až po kolaudaci, kterou by měla taktéž zabezpečit.

Výhody a nevýhody stavební firmy

Pozitivem stavebních firem je to, že práce vykonávají tzv. na klíč. Firma se postará o všechno, od podlahy až po strop a vy tak nemáte žádné jiné starosti. Stejně tak firma plni vaše požadavky a v případě nespokojenosti máte smluvně garantované určitě záruky. S reklamací se také obracíte pouze na jeden subjekt. Práce obvykle trvají kratší čas a jdou plynule.

Nevýhodou firem je určitě vyšší cena za práci. I firmy mají své slabiny. Ne každý zaměstnanec musí být odborníkem a určité práce nemusí vypadat tak, jak si představujete. Od toho byste měli mít sjednaný stavební dozor, který jsme zmiňovali výše.

Výběr řemeslníků

V případě, že proces rekonstrukce svěříte do rukou řemeslníkům určitě ušetříte část rozpočtu. Zároveň však budete součástí celého procesu rekonstrukce. Kvalitních řemeslníků je dnes nedostatek, to může být dalším problémem. Jednotlivé práce vám tak nemusí časově navazovat, právě z důvodu čekání na řemeslníky. Při výběru řemeslníků myslete na tyto věci:

 • Najděte si ty lepší nebo nejlepší. Opět platí to, co u stavebních firem.
 • Vsaďte na reference a názory jejich zákazníků nebo svých známých.
 • Ochota spolupracovat. Určitě hledejte řemeslníky, kteří s vámi ochotně komunikují a reagují na vaše podněty. I tímto způsobem si řemeslníci dělají renomé a tvoří si tím svou reputaci. Sledujte tedy ochotu řemeslníka.
řekonstrukce bytu remeslnici
 • Smlouva to jistí. Před započetím jakýchkoliv prací byste měli mít v rukách sepsanou smlouvu o dílo. Víme však jak vše chodí a se spoustou řemeslníků jsou při papírování problémy. I tak si stůjte za svým a smlouvu chtějte. I tak poznáte dobrého řemeslníka.
 • Oslovte vícero řemeslníků. Stejně jako v případě firem se může stát, že zatímco jeden vám s termínem nevyjde vstříc, jiný ano. Jeden řemeslník může nacenit výměnu oken na 100 000 Kč a další to zvládne o 10 000 Kč levněji. Při oslovení více řemeslníků máte možnost výběru, využijte toho. Jak jednoduše oslovíte více firem naleznete v informacích, jak funguje náš portál.

Výhody a nevýhody řemeslníků

Rekonstrukce bytu vás vyjde levněji s řemeslníky než při placení stavební firmy. Zároveň je vyšší pravděpodobnost, že práce bude odvedena svědomitěji. Často se stává, že řemeslník udělá i nějakou práci navíc.

prestavba bytu

Střetnout se můžete i s řadou nevýhod. Jednou z věcí může být problematická reklamace, kdy je často velmi těžké dovolat se náhrady. Smlouvu máte sice podepsanou, ale často se jeden řemeslník vymlouvá na práci druhého a naopak. Také můžete narazit na problém s plynulostínávazností prací. Je velmi těžké skloubit všechny termíny, aby šla práce kontinuálně.

Co má smlouva o dílo obsahovat?

Důležité je, aby smlouva chránila především samotného spotřebitele, tedy vás. Bez smlouvy se do rekonstrukce vůbec nepouštějte. Možná vám budou řemeslníci nabízet nižší cenu, když bude vše bez smlouvy, ale vše se vám vrátí, jakmile se budete chtít dovolat nápravy špatně provedených prací. Smlouva by měla obsahovat tyto body:

 • Kompletní popis rekonstrukce
 • Cena prací
 • Cena materiálu
 • Celková cena
 • Termín provedení prací
 • Podmínky platnosti smlouvy
 • Záruky/ reklamace

Rekonstrukce svépomocí

U každé rekonstrukce je i možnost, že veškerou práci uděláte sami. Doporučujeme se však do takto rozsáhlých prací pustit jen v případě, že přesně víte, co vše to obnáší. Jakmile přeceníte své schopnosti, náklady na opravy a následné práce mohou několika násobně převýšit původní cenu rekonstrukce. Zeptejte se svých příbuzných řemeslníků, zda jsou ochotni vám s pracemi pomoci. Pozor však na zbytečné neshody.

Podobné příspěvky