Řešíte stropy ze sádrokartonu. Přečtěte si důležité informace, než se do nich pustíte.
| |

Řešíte stropy ze sádrokartonu? Přečtěte si důležité informace, než se do nich pustíte

Jestliže se pouštíte do rekonstrukce bytu či domu, dnes bývají velmi moderní sádrokartonové stropy. Proč, to si povíme v tomto článku, kde si sádrokartonové stropy popíšeme a řekneme si, kde se nejvíce využívají. Dozvíte se také jejich cenu či jaký materiál použít pro zateplení.

Výhody sádrokartonových stropů

Velkou výhodou samotného sádrokartonu je fakt, že se jedná o nejrychlejší a nejjednodušší řešení suchých staveb. I proto se hojně využívá pro případy novostaveb nebo právě při rekonstrukcích. Dalším plusem je bezesporu cena sádrokartonu a celkově rychlost, s jakou se dá se sádrokartonem pracovat.

Kde se používají sádrokartonové stropy?

Novostavby

Zde je to již téměř povinnost. Sádrokartonové stropy jsou relativně za chvíli hotové, navíc s příjemnou cenovkou, která neprodraží už tak nákladnou novostavbu. Navíc se se sádrokartonem dá vymyslet spousta věcí tak, abyste byly se stropem maximálně spokojení.

Rekonstrukce

K sádrokartonovým stropům se ale sáhne také v případě rekonstrukce. Například na popraskaný panelový strop jednoduše uděláte sádrokartonový strop, který vám takto nepopraská. Opět se jedná o rychlé a relativně levné řešení.

Snížení stropu

Jestliže vás například kvůli vysokým stropům trápí vytápění, můžete tyto stropy jednoduše snížit. Opět k tomu skvěle poslouží právě sádrokartonové stropy. Snížení tak bude hračka bez nutnosti větších stavebních úprav, což vás jistě potěší.

Druhy sádrokartonových desek

Sádrokartonové desky mají různé vlastnosti podle jejich způsobu použití. Pojďme si jednotlivé vlastnosti trošku blíže představit.

  • Sádrokartonové desky pro požární odolnost – tyto desky mají prvky požárních ochrany. Pokud chcete investovat do bezpečí, rozhodně je toto správnou volbou.
  • Sádrokarton se zvýšenou požární odolností – tyto sádrokartony se používají zejména v bytových domech, neboť jsou odolnější proti případnému požáru.
  • Impregnované sádrokartonové desky – impregnované sádrokartonové desky se používají zejména do místností, kde je zvýšená vlhkost.
  • Běžná sádrokartonová deska – úplně obyčejná deska ze sádrokartonu, která se využívá jako běžný obklad. Nenabízí žádné lepší parametry v případě požáru nebo vlhkosti v interiéru.

Postup montáže sádrokartonového stropu

Tak jako všechno, také při montáži sádrokartonových stropů se dodržuje určitý postup, aby byla zajištěna správnost montáže.

  • Výška konstrukce – Výška se volí podle toho, zda se jedná o běžný sádrokartonový strop, nebo potřebujete spíše strop snížit. Výška konstrukce záleží prakticky na vašich požadavcích, což je velké plus.
  • Obvodové profily – Obvodové profily se montují pomocí plastových natloukacích hmoždinek, které pak obvodový profil drží. Je potřeba dodržet rozestupy, aby byly profily namontovány pevně.
  • Závěsy – zde je potřeba si dopředu naznačit, kde závěsy budou. I tyto závěsy se montují pomocí hmoždinek nebo trnů, a to přímo do stropu.
  • Nosné profily – Do obvodových profilů a závěsů je pak potřeba dobře ukotvit nosné profily. Ty se pak fixují pomocí speciálních vrutů. Opět je potřeba dodržovat vhodné rozestupy.
  • Tepelná izolace – Ta se vkládá do připraveného rastru. Teprve pokud je vše připraveno, můžeme pokládat samotné sádrokartonové desky.
  • Připevnění desek – Samotné sádrokartonové desky se na rastr montují pomocí speciálních rychlošroubů.
  • Tmelení – Tmelení probíhá na spojích desky a vždy je potřeba používat tmel, který byl na to určený výrobcem. Nezapomeňte také zatmelit šrouby, které jsou po montáži viditelné.

Tip autora: Před realizací sdělte sádrokartonářům, zda budete mít půdní schody, stropní digestoř nebo jiné prvky ve stropě. Předejte tak zbytečným komplikacím v průběhu realizace.

Jaké sádrokartonové desky použít na strop?

Jak jsme již psali výše. Můžete využít impregnovaných desek, desek s požární odolností nebo obyčejných desek. Každá místnost má ale svoje specifika, která jsou třeba zohlednit také pro případ montáže sádrokartonového stropu. Do koupelny či WC se tak hodí rozhodně impregnované desky, které jsou odolnější proti vlhkosti. Do ostatních místností, které jsou běžně obyvatelné, se pak doporučuje dávat právě desky s požární odolností, které mohou výrazně pomoci.

Jak zateplit sádrokartonový strop?

Tepelná izolace mezi rastrem a sádrokartonovou deskou je hodně důležitá. Bez ní byste se neobešli a byla by vám v bytě zima. Zateplení se dává ještě před samotnou montáží sádrokartonových stropů, nesmí se na ni zapomenout! Na výběr máte hned několik možností zateplení, které můžete použít. Jedná se o:

Chyby při montáži sádrokartonových stropů

I mistr tesař se někdy utne. A z toho pak vycházejí chyby, které se při montáži vyskytují. Na co je tedy třeba myslet a na co nezapomenout?

  • Nepodlepení profilů – obvodové profily je třeba vždy podlepit pěnovým napojovacím těsněním, aby nedocházelo k přenosům hluku. Často se na tento krok zapomíná.
  • Špatná rozteč – jak jsme psali výše, je třeba dodržovat určité vzdálenosti mezi plastovými hmoždinkami či vruty. Mezi častou chybu se řadí právě špatná rozteč.
  • Málo tmelu – i toto je častá chyba. Na zatmelení se použije málo tmelu, což nevypadá esteticky hezky.

Cena sádrokartonových stropů

Montáž sádrokartonového stropu začíná zpravidla na 250 korunách za jeden metr čtverečný. Záleží ale samozřejmě řemeslník od řemeslníka, stejně tak je důležité si uvědomit, že se používají rozdílné materiály a tak dále.

Na montáž sádrokartonových stropů je vždy výhodné najmout si šikovného řemeslníka. Ten zpravidla na nic nezapomene, vy máte sádrokartonový strop bez práce a s jistotou, že je dobře udělaný. Vždy raději trošku připlaťte za kvalitního řemeslníka, ono se vám to několikanásobně následně vrátí.

Podobné příspěvky