| |

Vlastnosti a výhody laminátových podlah

Laminátové podlahy jsou mezi lidmi stále velmi populární. Proč tomu tak je? Nabízí nepřeberná množství designů, mají vysokou zatížitelnost, stabilitu a velmi snadno se udržují. Jejich montáž je také jednoduchá, volí ji tak spousta svépomocných kutilů.

V tomto článku se dozvíte informace, které byste při výběru a pokládce laminátových podlah měli vědět.

Výhody laminátových podlah

  • Snadno se udržují a jsou pevné
  • Jejich pokládka je jednoduchá, lze je použit na téměř jakýkoli podklad
  • Pro svou nízkou konstrukční výšku jsou ideální pro renovace domů a bytů
  • Konstrukční materiály zaručují oděruvzdornost

Při výběru nové podlahy mějte na paměti, že laminátové podlahy jsou citlivé na vlhkost. Nejsou vhodné pro pokládku ve vlhkých místnostech – pro takové případy jsou určené speciální laminátové podlahy do interiérů se zvýšenou vlhkostí. Myslete také na to, že laminátové podlahy nejsou určené pro celoplošné slepení s podkladem. Při přilepení dochází k omezení přirozené roztažnosti laminátové podlahy.

Tip pro konstrukci laminátových podlah

Konstrukce lamina způsobuje dutý zvuk, pomocí kterého se může přenášet kročejový hluk i do spodních místností. Před konstrukcí laminové podlahy myslete také na vhodný izolační materiál, na který podlahu položíte a který šíření tohoto hluku zamezí. Někteří výrobci nabízejí také laminátové podlahy s kročejovou izolací. Konstrukční složení laminátových podlah
Laminátová podlaha je opatřena povrchovou vrstvou, pod kterou se nachází viditelná dekorová vrstva, také z nosné desky a spodní strany. Podlahy se vyrábí z 90 % ze dřeva, avšak dekorová vrstva je pouze designovou imitací přírodního dřeva.

Povrchová vrstva

Povrchové vrstvy se vyrábí z horkem tvrzených melaminových pryskyřic. Díky tomu je povrchová vrstva odolná proti oděru. Jejím úkolem je ochránit dekorovou vrstvu před opotřebením. Je ošetřena UV lakem, který chrání dekorovou vrstvu před UV zářením a následným změnám barev.

Dekorová vrstva

Dekorová vrstva je ta, kterou vidíte a která udává vzhled laminátové podlaze. Vyrábí se z papíru potištěného organickými barvami. Výrobci jsou díky fototechnické metodě výroby papíru schopni vyrobit nepřeberné množství barev a dekorů. Díky fototechnické metodě je možné vyrobit dekory téměř nerozeznatelné od reálných přírodních materiálů.

Nosná deska

Nosná deska tvoří základ laminátové podlahy. Desky ve vyrábí ze třech druhů materiálu – dřevotřískové desky, MDS desky (Medium Density Fibre = středně hustá vláknitá deska) nebo HDF desky (High Density Fibre = vysoce hustá vláknitá deska). Při výběru laminátové podlahy vybírejte i podle použitého materiálu nosné desky, který je rozhodující pro pevnost laminátu.

Spodní strana

Spodní strana, tzv. protitah je vyráběna z fenolové pryskyřice. Plní vyrovnávací funkci pnutí, které vzniká strukturou použitých materiálů a má vodoodpudivé vlastnosti.

Tloušťka laminátové podlahy

Laminátové podlahy jsou vyráběné v tloušťkách od 6 do 14 mm. Na šířce podlahy je závislá odolnost podlahy – čím širší, tím odolnější.

Zátěžové třídy laminátových podlah

Odolnost laminátové podlahy neudává pouze její tloušťka, ale také zátěžová (užitná) třída. Tyto třídy se dělí do dvou kategorií, ve kterých jsou ještě dále rozděleny. V první kategorii jsou podlahy pro domácí použití – zátěžové třídy 21, 22, 23 a v druhé kategorii jsou podlahy pro komerční použití – zátěžové třídy 31, 32, 33.

Jednotlivé zátěžové třídy

Všechny laminátové podlahy se řadí do některé ze zátěžových tříd. Jestliže podlaha splní všechny požadavky ve dané třídě, je do ní podlaha zařazena. Do jednotlivých zátěžových tříd se podlahy rozdělují na základě sedmi zkoušek, čím vyšší zátěžová třída, tím vyšší jsou na podlahu nároky.

Sedm zkoušek:

  • Odolnost proti oděru (AC1-AC5)
  • Odolnost proti nárazu (IC1-IC3)
  • Odolnost při skvrnám
  • Odolnost proti cigaretovému žáru
  • Působení nohou od nábytku
  • Působení koleček nábytku
  • Bobtnání materiálu ve vlhkém prostředí

Zátěžová třída 21

Nepříliš odolné laminátové podlahy. Jsou vhodné pouze do málo používaných prostor, například ložnice.

Zátěžová třída 22

Do této zátěžové třídy patří laminátové podlahy, které budou denně využívány. Hodí se zejména do obývacích pokojů, chodeb a jídelen.

Zátěžová třída 23

Nejodolnější zátěžová třída do obytných prostor. Ideální pro podlahy s intenzivním používáním. Po podlaze lze krátkodobě přecházet v botách, není však pro trvalé používání v botách určena. Při stavění nábytku na tuto podlahu je nezbytné opatřit nohy filcovými podložkami. Kovová kolečka židlí a nábytku je vhodné nahradit kolečky umělými. Zátěžová třída 23 je doporučena do všech obytných místností a také do kuchyní a dětských pokojů. Využít ji můžete i ve vstupních chodbách a na schodištích.

Zátěžová třída 31

Laminátové podlahy zařazené do zátěžové třídy 31 jsou vhodné pro pokládku ve veřejných objektech s občasným používáním. Lze po nich krátkodobě přecházet v botách, při trvalém pocházení v botách se brzy opotřebí. I u této třídy podlah je nutné opatřit nohy nábytku filcovými podložkami a kovová kolečka židlí nahradit umělými kvůli poškození podlahy. Laminátové podlahy zátěžové třídy 31 se hodí do hotelových pokojů, konferenčních místností a malých kancelářských prostor.

Zátěžová třída 32

Laminátové podlahy zátěžové třídy 32 jsou ideální pro použití do veřejných objektů s každodenním běžným používáním. Kolečka židlí ani nohy nábytku podlahu nepoškodí. Nejčastěji se používá v kancelářích, hotelových halách a čekárnách.

Zátěžová třída 33

Nejodolnější zátěžová třída laminátových podlah pro komerční použití. Doporučená pro pokládku v prostorách veřejných objektů s intenzivním využíváním. Podlaha, u které se se nemusíte bát poškození nábytkem ani židlemi. Je ideální pro použití ve velkých kancelářích, obchodních domech, školních třídách a ve veřejném sektoru.

Třídy obrusu laminátových podlah

Kromě zátěžové třídy udává odolnost laminátových podlah také jejich třída obrusu, kterou výrobci na svých výrobcích udávají. Třídy obrusu udávají to, jak je daná laminátová podlaha odolná vůči oděru a obrusu.

Stejně jako u zátěžové třídy vyplívá třída obrusu z testů, které provádí výrobce podlahy. Podle výsledků testů, jsou podlahy rozřazeny do šesti tříd 1 – 6, kdy 1 značí nejmenší odolnost a 6 nejvyšší odolnost. Třída obrusu je označena zkratkou AC. Má-li podlaha označení AC1, získala nejnižší hodnocení v testu a měla by se používat pouze v málo používaných místnostech.

Nejčastěji prodávané laminátové podlahy mají hodnocení AC3 nebo AC4. Tyto podlahy plně dostačují pro využití v bytech a rodinných domech.

Jednotlivé třídy obrusu

AC1 – nízké zatížení – Nejméně odolná podlaha, vhodná do málo používaných místností například do ložnice a na záchod.

AC2 – střední zatížení – Jak již název napovídá, střední třída je vhodná do středně namáhaných prostor. Například obývací pokoje nebo jídelny.

AC3 – silné zatížení – Ideální podlaha do celého bytu nebo domu. Neopotřebuje se ani v místnostech s vyšší namáhavostí.

AC4 – velmi silné zatížení – stejně jako podlaha AC3 může být použita ve všech místnostech v domě a bytě. Je také vhodná do komerčních prostor s nízkým zatížením.

AC5 a AC6 – extrémní zatížení – podlahy vhodné do velkých kanceláří a komerčních prostor, kde se denně pohybuje velké množství lidí.

Na základě informací z tohoto článku, byste nyní měli být schopni vybrat kvalitní laminátovou podlahu. Přiznejme si však, že laminátové podlahy mají dobu své největší slávy za sebou. Dnešním trendem jsou hlavně vinylové podlahy.

Pokládka svépomocí nebo řemeslníci?

Položit laminátovou podlahu svépomocí zvládne každý šikovnější kutil. Je však potřeba si uvědomit, že pokládka v celém bytě nebo domě je časově náročná a pokud nemáte správně připravený podklad, po položení podlahy se to může projevit. Proto doporučujeme poptat řemeslníky, kteří vám pokládku nacení a podle nabídek se můžete rozhodnout, zda podlahu položit svépomocí, či ne. Profesionálové vám také mohou pomoci s výběrem zátěžové třídy a přípravou podkladu a odhlučnění.

Podobné příspěvky