| |

Jak dlouho kropit základovou desku?

Rychlé vysychání betonu způsobuje trhliny, které snižují pevnost konstrukce. Z tohoto důvodu se základová deska po zhotovení kropí vodou. V tomto článku si ukážeme, jak dlouho základovou desku kropit, a že kropení není jediný způsob ošetření betonu proti vysychání.

Kropení základové desky

Ošetření základové desky proti vysychání by mělo začít ihned po betonáži. Množství vody, kterou kropit je dáno teplotou okolního vzduchu a obdobím, ve kterém desku zhotovujete. Platí však, že prvních 48 hodin zrání betonu je nejdůležitějších. Po tuto dobu by deska neměla rychle vyschnout a měla by zůstat vlhká. K zalévání nepoužívejte příliš chladnou vodu, ideální je voda ze sudu, která se blíží teplotě okolního vzduchu. Příliš chladná voda může na betonu způsobit stejné praskliny jako rychlé vysychání.

Nemůžete desku zalévat?

Použijte plachtu. Na stavbách, kde není přístup k vodě, se konstrukce přikrývají plachtami, aby se zabránilo odpařování vody z betonu. Můžete také použít geotextilii, která stejně jako plachta zabrání odpařování vody. Zároveň lze geotextilii pokropit vodou, která se pak pomalu vstřebává do betonu a proces zrání je delší.

Oba způsoby lze použít při stavbě základové desky. Před použitím plachty i geotextilie je navlhčete, v opačném případě by došlo k odsátí vody z betonu a zrychlil by se proces zrání.

Na co se připravit dál?

Než budete zdít první řádek nosného zdiva, musí se základová deska natřít penetrací a opatřit hydroizolací. Alespoň v místech, kde budete stavět obvodové zdivo. Připravili jsme pro vás článek – Jakou hydroizolaci na základovou desku?

Podobné příspěvky