Pokládka vinylové podlahy
| |

Jakou vinylovou podlahu vybrat – výhody a nevýhody

Vinylová podlaha je velmi oblíbená pro své vlastnosti, odolnost a praktičnost. Možná se právě nacházíte na prahu rekonstrukce bytu nebo stavby rodinného domu a rozhodujete se, jakou podlahu do vašeho bydlení vybrat. Ač je na trhu velké množství různých druhů podlah, rozhodli jsme se vám detailně přiblížit tu nejpopulárnější z nich – vinylovou podlahu.

Co je vinylová podlaha

Vinylové podlahy jsou jedny z nejoblíbenějších podlahových krytin současnosti. Oblíbenosti si získaly zejména kvůli svým vlastnostem. Vyrábí se nařezané na jednotlivé dílce, což zaručuje jednodušší pokládku, kterou zvládnou i šikovnější kutilové.

Druhy vinylových podlah

Jak jsme již zmiňovali, vinyl si na českém trhu vybudoval stabilní místo. Do popředí vystoupilo několik předních výrobců, kteří nabízejí různé variace vinylových podlah. Mezi přední výrobce kvalitních vinylových podlah patří i český výrobce Fatra.

Samolepicí vinylová podlaha

Jedná se o nejnovější druh vinylových podlah. Samolepicí vinylová podlaha, jak už z názvu vypovídá se od klasické lepené podlahy liší tím, že nemusíte používat žádné lepidlo. Odpadá vám tak nutnost výběru správného lepidla na vinylové podlahy a následná manipulace s ním.

Povrch stačí ošetřit penetračním nátěrem a zabezpečit dokonalou rovnost, poté se může podlaha pokládat. Tento druh podlahy má všechny kvalitativní vlastnosti, které mají ostatní druhy vinylových podlah. Jednotlivé díly mají na spodní straně část, kterou odlepíte a podlahu pak jednoduše přilepíte k podlaze. Při pokládce samolepicí podlahy si dávejte pozor, abyste vše lepili správně. Lepidlo lepí velmi dobře a téměř ihned, špatně se pak podlaha přelepuje.

U samolepící vinylové podlahy vás kromě její jednoduché montáže potěší i příznivá cena. Ceny samolepicích vinylových podlah začínají na internetu od 400 Kč za m².

Lepená vinylová podlaha

Jedná se o kategorii vinylových podlah, které se skládají z bloků nebo rozměrnějších dílců, které jsou určené k přilepení na podkladovou plochu. Výška lepených vinylových podlah se pohybuje nejčastěji od 2 do 2,5 mm. Při pokládce si dejte pozor na to, aby podklad, na který podlahu lepíte byl úplně rovný a bez jakýchkoliv nerovností. Jen díky tomu docílíte toho, že podlaha bude sedět tak jak má. V opačném případě vinylová podlaha okopíruje hrboly a ty pak budou podlaze vidět. Jakmile budete mít připravený rovný podklad, můžete začít s pokládkou podlahy. Tento druh vinylu není vhodný pro svépomocnou pokládku. Zejména kvůli potřebě dodržení rovinnosti podkladu.

Pokládání-vinylové-podlahy

Opět se jedná o cenově dostupný druh vinylu. Ceny lepené vinylové podlahy začínají na internetu již na 250 Kč za m². Na cenu si dejte pozor, od levné podlahy nemůžete čekat stejné vlastnosti jako od podlah dražších.

Pokládání-vinylových-podlah

Vinylová podlaha s click systémem je na první pohled jen těžko rozeznatelná od klasické PVC podlahy. I protože se montuje podobně. Výška podlahy je od 4 do 6 mm, což se podepisuje i na ceně, která je vyšší než klasické vinylové podlahy s menší výškou.

Vinylová podlaha s click systémem

Vinylová podlaha s click systémem je na první pohled jen těžko rozeznatelná od klasické PVC podlahy. I protože se montuje podobně. Výška podlahy je od 4 do 6 mm, což se podepisuje i na ceně, která je vyšší než klasické vinylové podlahy s menší výškou.

Vinylová-podlaha-s-click-systémem

Stejně tak, jako u každého druhu podlahy, je i u tohoto druhu nutné si precizně připravit podklad, na který budete podlahu lepit. Podkladem může být rovný beton nebo dlažba, kterou nechceme vysekávat, stačí když na podklad vložíte speciální podložku. Tato podložka vyrovná drobné nerovnosti a zároveň plní velmi dobrou protiskluzovou funkci. Následně už podlahu montujeme jako klasickou plovoucí podlahu.

výhody-vinylové-podlahy-s-click-systémem

Jestliže hledáte podlahu vhodnou do kuchyně, koupelny nebo na terasu, tento druh je dobrá volba. Podlahy jsou vyráběny s velmi dobrou povrchovou odolností. Cena vinylové podlahy s click systémem na internetu začíná od 500 Kč za m².

Vinylová podlaha na HDF desce s click zámkem

Podlaha se stejný systémem pokládky jako v případě klasické laminátové podlahy. Jako výhodu musíme zmínit rychlost montáže, která je opravdu rychlá. Bohužel se z referencí těch, kteří tento druh podlahy zvolili ukazuje, že nevýhodou těchto podlah je právě HDF deska. Postupem času se zjišťuje, že není vhodná na místa, kde je vyšší vlhkost, protože při vytopení nebo zvýšené vlhkosti se HDF deska deformuje.

HDF-vinylová-podlaha

Neoddiskutovatelnou výhodou těchto podlah je, že skvěle izolují a zároveň nekopírují nerovnosti. Jestliže se právě rozhodujete, zda zvolit vinyl s HDF deskou nebo bez, doporučujeme bez HDF desky.

Výhody a nevýhody vinylových podlah

Hlavní důvodem pro výběr tohoto druhu podlahy jsou už výše vzpomínané specifické vlastnosti. Všeobecně syntetický materiál, ze kterého jsou vinylové podlahy vyráběné se považuje za extrémně trvanlivý a odolný. Jestliže je podlaha správně položená a majitel se o ni dobře stará, její životnost může být desítky let. Při výběru podlahy určitě nemyslete jen na cenu, ale i na kvalitu, projděte reference všech výrobců, nechte si něco doporučit, prostě udělejte vše, abyste se při výběru neunáhlili.

1) Široká nabídka textur a barev

Vinylové podlahy mají výhodu v tom, že jsou velmi rozšířené a z toho můžete těžit hlavně vy. Množství barev, textur i vzorů vám umožní vybrat si podlahu přesně v tom stylu, ve kterém chcete vše v místnosti zařizovat. Přírodní materiály dřeva nebo kamene dnes nejsou problém a tak se v ničem meze nekladou.

2) Vysoká odolnost vinylu

Vysoká odolnost podlah je skvělou vlastností, kterou všichni oceníme. Podlahy jsou ošetřené PUR (polyuretanovou) vrstvou, která zaručuje, že je podlaha odolná vůči poškrábání, běžnému mechanickému poškození (např. při stěhování nábytku) i skvrnám.

3) Oprava vinylové podlahy

I tato podlaha se dá zničit, avšak oprava může být záležitostí i na několik minut. Vinylový dílec stačí jednoduše vyřezat z podlahy, očistit povrch, nanést lepidlo a nový dílec jednoduše vlepit na místo. Nemusíte tak vystěhovat celou místnost při opravě části podlahy.

4) Čištění vinylové podlahy

Čištění vinylové podlahy je velmi jednoduché. Její povrch se lehce čistí, ale vyžaduje požití přípravků na PVC a vinylové podlahy. Povrch můžete vysávat i vytírat. Vhodná je i pro majitele domácích mazlíčků, kteří mají drápky.

5) Odolná proti vlhkosti

Je tento druh podlahy vhodný do koupelny, kuchyně nebo na terasu? Samozřejmě, vinylová podlaha je vůči vlhkosti odolná. Díky materiálu, ze kterého je vyrobená nemá s vlhkostí žádný problém a žádné deformace nehrozí ani při vytopení místnosti.

6) Protiskluzové a nehořlavé vlastnosti

Vinylové podlahy plní požadavky na protiskluzové a nehořlavé vlastnosti. Proto jsou vhodné také do komerčních prostor.

7) Snadná pokládka vinylové podlahy s click systémem

K pokládce této podlahy nepotřebujete žádné lepidlo a téměř žádné nářadí. Na internetu je spousta videí, které poskytují i výrobci vinylových podlah. Jestliže máte rovný podklad, tuto podlahu snadno položí každý šikovný kutil.

Jaké jsou nevýhody vinylové podlahy?

Je třeba říci, že co se týká provedení, životnosti a kvality, nelze tvrdit, že by někde vinylová podlaha zaostávala. Ba naopak, ostatní druhy podlah v těchto aspektech převyšuje. Za drobnou nevýhodu můžeme považovat zvláštní pocit pod nohami, který je jiný než u ostatních podlah. Na to si, ale celkem rychle zvyknete. Občas se mohou vyskytovat problémy s rozměrovou stálostí.

1) Nižší izolační vlastnosti

Některé vinylové podlahy, zejména lepené mají nižší tloušťku materiálu – do 3 mm. U těchto podlah nelze počítat s dobrými izolačními vlastnostmi.

2) Pozor na rovnost podkladu

Každý výrobce udává, jakou rovinnost by měl podkladní materiál splňovat. Při nesprávné rovinnosti pokladu se může vinylová podlaha promáčknout a deformovat. Tyto problémy vznikají také při nesprávné montáži.

Vinylová podlaha a podlahové topení

Velmi často se lidé ptají, zda je vinylová podlaha vhodná pro podlahové topení. Odpověď je ANO. Vinylové podlahy disponují nejlepší hodnotou tepelného odporu. to znamená, že teplo díky struktuře materiálu rozvádí velmi dobře. Jestliže máte nebo budete mít podlahové topení, vinylová podlaha je velmi vhodná pro pokládku v těchto místnostech.

Jak udržovat vinylovou podlahu

Údržba vinylové podlahy je stejně jednoduchá jako její čištění. K údržbě budete potřebovat speciální přípravky, které na podlaze vytvoří ochranný film. Tato ochranná vrstva odpuzuje špínu a nečistoty a lépe se pak udržuje v čistotě.

Přípravky na údržbu by se měli používat podle četnosti využívání místnosti, ve které se podlaha nachází. V běžné domácnosti, ale postačí jednou za měsíc. Před použitím ochranných prostředku vždy podlahu vyčistěte.

Podlahové-topení-vinylová-podlaha

Vinylové schody

Krátce si zmíníme i tuto možnost využití vinylu. Vinylová podlaha na schodech není úplně běžnou záležitostí. Na schodech jme zvyklí mít spíše dřevo nebo klasické PVC, ale i vinyl na ně lze položit. Montáž vinylu na schody vyžaduje určitou odbornost a preciznost. Jestliže chcete mít jistotu, že bude vše v pořádku, zvolte na pokládku profesionály. Jak správně poptat firmu na pokládku vinylu se můžete dočíst v našem článku.

Vinyl na stěnu

Lze použít vinylovou podlahu jako obklad na stěnu? Ano, je to možné a dokonce to není až tak výjimečné. Jestliže uvažujete o vinylovém obkladu na stěnu, je nutné vybrat podlahu bez click spojů a změřit si správný rozměr. Pozor na stěny. Pečlivě si zkontrolujte, zda nejsou kulaté. Již jsme zmiňovali, že povrch musí být rovný a hladký.

Přesvědčte se, že na stěně není mnoho vrstev malby. V případě, že ano, měli byste prvně malbu oškrabat na úplný základ a vyrovnat povrch. Ideálně byste měli stěnu před lepením vinylové podlahy ošetřit penetračním nátěrem.

Podobné příspěvky