8 věcí, na které si dávat při rekonstrukci bytu pozor

8 věcí, na které si dávat při rekonstrukci bytu pozor

Rekonstrukce bytu je velmi náročný proces, u kterého každá chyba nadělá mnoho nepříjemností. Abyste předešli těm nejčastějším a pravidelným chybám, sepsali jsme je do tohoto článku informace, jak se chybám vyhnout.

Nebojte se zeptat, tímto pravidlem se mnoho stavebníků neřídí a bohužel pak dochází k mnohým nedorozuměním. Jestliže něco prověřujete a zjišťujete, vždy si k tomu nechte vypracovat odpověď písemně. Ptáte se na něco do telefonu? Napište i e-mail, ve kterém shrnete, na čem jste se domluvili. Pokud vám řemeslník nebo firma slovy slíbí částku za práce, často nezahrnuje dodatečné služby, které celkovou cenu rapidně navýší. Jedná se například o dopravu, pomocné práce, úklid po pracích, likvidace odpadu nebo daň z přidané hodnoty. Při větších rekonstrukcích doporučujeme využít stavebního dozoru, který ví, na co se má dívat a co hlídat.

1) Kalkulace a projekt

Už při cenových kalkulacích se velmi chybuje. Cenová kalkulace by měla obsahovat všechny fáze prací, které bude firma provádět. Ať už jsou to zmiňované úklidové práce nebo i například počet zásuvek nebo oken v bytě. Všechny úkony, které po firmě budete požadovat by měly být zakreslené v projektové dokumentaci, na kterou se můžete odvolávat. Z projektové dokumentace ve finále vychází i kalkulace prací. To, co není v projektu zapsané, může být na konci účtováno jako práce navíc.

2) Pozor na použité materiály

Jestliže si ve smlouvě stanovíte přesné typy materiálů, které chcete použít, zkontrolujte si, zda jsou opravdu použity. Zkontrolujte si odstíny dlažby, výrobce nebo produktovou řadu. Zkontrolovat řemeslníky můžete podle obalových krabic, které vyhazují.

3) Nesnažte se šetřit na nevhodných místech

Jestliže výrobce uvádí, že u dané dlažby nebo střešní krytiny má být použitý daný druh lepidla nebo kotvících prvků, nenahrazujte je levnějšími. Výrobci své produkty certifikují jako systém. Vlastnosti výrobků od jiné firmy nemusí splňovat stejné vlastnosti, a proto je nekombinujte. Zprvu ušetříte, ale ve výsledku se může podlaha začít rozjíždět, střecha nebude správně těsni, někde mohou vznikat plísně, a podobně. V takových případech bude oprava stát více peněz, než jste na začátku ušetřili. Někteří výrobci nabízejí své proškolené pracovníky nebo vypůjčení speciálního nářadí, nebojte se toho využít. Šetřit na materiálech mohou i řemeslníci. Kontrolujte použité materiály viz. bod 4.

4) Pozor na plísně v koupelně

Častým problémem u koupelen umístěných v jádru bytu je chybějící odvětrávání. Vlivem vlhkého a teplého vzduchu se mohou v koupelně tvořit plísně. Proto by měla mít každá koupelna odvětrávací systém.

5) V koupelně ještě zůstaneme

Koupelna a kuchyně jsou nejčastěji rekonstruované místnosti v bytech. Pro správnou funkčnost koupelny vybírejte kromě kvalitní sprchy a vany také kvalitní prvky jako jsou sifony, odvodňovací kanálky i napouštěcí a vypouštěcí ventily. Tyto prvky by měli být vyrobeny z kvalitních materiálů a jejich zpracování by mělo umožnit jednoduchou údržbu. Ve sprchovém koutě nepodceňte sklon odtokového kanálku, aby se v něm nedržela voda. Moderní sprchové hlavice a baterie vám dokáží snížit spotřebu vody a ušetřit náklady.

7) Koupelnu si naplánujte

V mnoha koupelnách je méně prostoru, než byste chtěli a její správné rozkreslení je velmi důležité, aby byla funkční a pohodlná. Do koupelny si chodíme velmi často odpočinout a ženy v ní tráví spoustu času při chystání se na společné chvíle, proto by měla být pohodlná a funkční. V menších koupelnách myslete na to, zda opravdu potřebujete velkou vanu nebo jestli nepostačí sprchový kout. Máte kam umístit pračku se sušičkou? Dejte si pozor také na revizní dvířka, které zakrývají rozvody a uzávěry vody nebo plynu. Nejčastěji bývají tyto dvířka umístěna v koupelně. Toužíte-li po stylové koupelně vyberte si revizní dvířka, která budou do celkového designu zapadat. Na trhu jsou neviditelná revizní dvířka a do sprchových koutů také voděodolná dvířka.

8) Zálohy ano, ale….

S firmou se včas domluvte na formě platby a v jakých intervalech budete za práce platit. Nikdy neplaťte nic navíc. V ideálním případě byste měli platit předposlední platbu po dokončení prací a posledních 5 %, až ve chvíli, kdy jste si jisti, že nebudete nic reklamovat.

9) Při předání prací dávejte pozor

Při předání prací se vám bude hodit výše zmiňovaný stavební dozor, se kterým celý byt projděte. Upozorní vás, na co se dívat a případné nedodělky a závady zapíše do předávacího protokolu. Firmy mají povinnost se k nim do 30. dnů vyjádřit a stanovit řešení. Při předání díla rozlišujte mezi viditelnými a skrytými vadami. Viditelné vady nelze později reklamovat, avšak skryté ano.

Podobné příspěvky