koupelna s volně stojící vanou
| |

V hlavní roli volně stojící vana

Vana stojící uprostřed místnosti – a nemusí to být právě koupelna – vzbuzuje rozkošnické představy. Proto se krásné samostatné vany vyskytují v mnoha romantických filmech a opět přicházejí do módy.

Koupadlo postavené uprostřed místnosti není nic nového. Je známé od doby, kdy si lidé začali stavět pevné příbytky. Pohodlná očista vyžadovala nádobu s vodou, která stála uvnitř místnosti. Kultivovanost a bohatství vládnoucích tříd se už ve starověku promítly do skvěle vybavených veřejných a soukromých lázní. V palácích a rezidencích šlechty patřilo k dobrému tónu mít pro hygienu zvláštní prostory. Volně stojící vana se stala velkým hitem v baroku a jeho rokokovém vyvrcholení. Bez krásně tvarované vany vévodící luxusně zařízenému budoáru se tehdy neobešla žádná elegantní dáma.

Od dřevěných necek k vaně jak ji známe dnes

Už ve chvíli, kdy se koupelna vyčlenila z bytu jako prostor se specifickým určením, stalo se její zařízení příležitostí k uplatnění vhodných novinek. Tento trend trvá stále. Umyvadla, vany a nábytkové kusy prodělávají nepřetržitou tvarovou i materiálovou proměnu. Tak přišly na svět vany dřevěné, železné a plechové. Postupně k nim přibyly vany skleněné, akrylátové a z dalších kompozitních směsí jako Corian, Hi-Macs a další. Každý z těchto materiálů má své přednosti, ale také jistá omezení, takže volba mezi nimi není jednoduchá. Vždy záleží na stylu, který pro svou koupelnu zvolíte, na libosti, kterou ve vás ten který materiál vzbuzuje, a v neposlední řadě i na vašich finančních možnostech.

volně stojící bílá vana

Opět dřevo a kov

Samostatně stojící vany různého stylu se dnes rovněž vyrábějí z řady materiálů, tedy i z módního akrylátu. Oproti vanám zabudovaným je třeba počítat s jejich vyšší pořizovací cenou. Pro samostatně stojící vanu se stále používá železný smaltovaný plech, dřevo či kámen (dnes většinou umělý). Zejména vany ze silného železného plechu, na povrchu silně smaltovaného, se těší trvalé oblibě. Nepotřebují žádnou oporu, jejich vzhled často napodobuje půvabné staré tvary. V módě jsou i vany dřevěné, kterým nejnovější technologie zpracování dřeva propůjčuje nejen hedvábný povrch, ale také mimořádnou odolnost. U akrylátové vany velmi zálež na kvalitě materiálu, z něhož je vyrobena. Nejkvalitnější vana vznikne, je-li použit čistý polymetylmetakrylát (PMMA, jinak též plexisklo). Menší odolnost, ale díky tomu také nižší cenu, bude mít vana ze sendviče PMMA a plastu ABS. Prodávající by měl být o materiálovém složení vany informován a na požádání ho sdělit zákazníkovi.

Volně stojící vana podtrhne efektní řešení koupelny, vyžaduje však větší prostor, aby její tvar vynikl. Oproti vanám zabudovaným za ni zaplatíte více. I její instalace je dražší, protože je třeba vyřešit přítok a odtok vody a instalovat stojací baterii.

Jak vybrat vanu

Kovová, kvalitně smaltovaná vana má patrně nejdelší životnost. Výrobci na ni poskytují záruku až 30 let. Horkou vodou se sice déle zahřívá na příjemnou teplotu, ale tuto teplotu také déle udrží. Údržba je snadná, nesmějí se používat drsné přípravky.

Plastová (akrylátová) má příjemný povrch, který je teplý sám o sobě, a teplá voda ho ještě rychleji ohřeje. Voda však rychleji vychladne. Předností může být nešpinivá úprava povrchu, při údržbě je třeba se vyhnout abrazivním prostředkům.

Skleněná vana je velmi efektní, avšak náročná na údržbu. Speciální úprava skla, po němž kapky vody stékají v podobě kuliček, údržbu usnadňuje. Sklo se rychle ohřívá, ale také rychle chladne. Je samozřejmé vyrobena z bezpečnostního tvrzeného skla.

Dřevěná vana má antiseptické účinky, mokrá dřevěná plocha není kluzká, na povrchu neulpívají vodní kapky a díky minimální tepelné vodivosti dřeva zůstává voda v lázni dlouho teplá. Dřevo je opracování tak, že není možné si zadřít třísku ?

Podobné příspěvky