jaká je ideální velikost pozemku
| |

Jaká je ideální velikost pozemku?

Jestliže už víte, v jaké lokalitě hledáte stavební pozemek, měli byste si také říci, jak velký pozemek chcete. Můžete narazit na opravdu levné stavební pozemky, ale dům by se na nich stavěl jen velmi těžko. Jak tedy vybrat ideálně veliký pozemek?

Odstupové vzdálenosti a šířka pozemku

Zákony nám udávají, v jaké maximální blízkosti k hranici pozemku můžeme domy stavět. To je jedno z vodítek, jak velký pozemek pro dům hledat.

  • Minimální odstupová vzdálenost od hranice pozemku je 3 m (lze ji snížit až na 2 m)
  • Minimální odstupová vzdálenost od veřejné komunikace je 3 m

Bez dodržení odstupových vzdáleností nedostanete územní rozhodnutí nebo stavební povolení

Zastavěná plocha

Před koupí pozemku si pohlídejte obecní vyhlášky, které by vás mohly omezit při výstavbě domu. Nejčastějším omezením od obce bývá, omezení maximální zastavěné plochy pozemku na 30 %. Jestliže si chcete pořídit pozemek o rozloze 1000 m2, jedná se o 300 m2. Říkáte si, že to není problém, protože tak velký dům mít nebudete? Do zastavěné plochy se nepočítá pouze dům, ale i další zastavěné plochy:

  • Rodinný dům
  • Zpevněné plochy
  • Chodníky
  • Terasy kolem domu
  • Garáž

Pokud tedy plánujete dům s garáží, terasou a chodníkem okolo domu, k 300 m2 zastavěné plochy snadno přiblížíte.

Patrový dům nebo bungalov?

Při rozhodování o koupi pozemku, už pravděpodobně víte, jaký typ domu na něm chcete postavit. Bude to patrový dům nebo přízemní bungalov? Malý dům pro dva nebo větší rodinný dům? Pro patrové domy vám stačí menší pozemek oproti výstavbě bungalovu.

Obecně platí, že rodinný patrový dům lze postavit na pozemku o výměře 600 – 800 m2. U bungalovu budete potřebovat větší výměru, alespoň 1000 m2.

Výměra pozemku není vše

Často se prodávají stavební pozemky za podezřele nízké ceny. Po bližším pohledu zjistíte, že to jsou úzké pozemky, na kterých by se vám horko těžko stavělo. Protože potřebujete z každé strany pozemku ubrat 3 m pro odstupové vzdálenosti nemůže být pozemek příliš úzký.

Ideální tvar pozemku je obdélník v poměru stran 2:3. Kratší strana by měla být orientována k příjezdové komunikaci.

Než si půjdete prohlédnout pozemek, který se vám zamlouvá, doporučujeme si vytisknout katastrální mapu pozemku a zkusit si na něj dům zakreslit. Uděláte si představu o tom, zda je pozemek optimálně veliký.

Podobné příspěvky