Co je stavební pozemek
| |

Co je stavební pozemek?

Rozhodli jste se, že si chcete postavit vlastní dům, ale nejdříve potřebujete koupit pozemek, na kterém dům postavíte? Pak si pečlivě přečtěte náš článek, protože není stavební pozemek jako stavební pozemek. V článku vám poradíme, kde o pozemku zjistit potřebné informace, abyste si byli jisti, že na zakoupeném pozemku budete moci postavit svůj dům.

Už název nám říká, že stavební pozemek je určen pro stavbu domu, chaty, komerční nemovitosti nebo dalších staveb. Bohužel spousta pozemků určených k prodeji je označeno jako stavební pozemek, i když jsou pouze „určeny k výstavbě“. Jaký je v tom rozdíl?

Informace hledejte v územním plánu obce

Rozdíl mezi stavebním pozemkem a pozemkem určeném k výstavbě naleznete v územním plánu obce. Územní plány řeší budoucí podobu veškerých ploch na území obce. Stavební pozemek je v územním plánu zapsán a zakreslen tak, aby se počítalo s jeho připojením k inženýrským sítím a jeho zastavěním.

U pozemků určených k výstavbě hrozí, že se stavebním pozemkem nestane. Nebo stane, ale s mnohými komplikacemi a za několik let. Pravděpodobně budete čekat na další změnu územního plánu obce, aby vás obec připojila ke kanalizaci a příjezdové komunikaci. To jsou dva nejčastější příklady, ale komplikací může být mnoho. Nejsou neřešitelné, ale vyřízení zabere mnoho času a v některých případech i peněz.

V územním plánu obce se také dozvíte i omezení, s jakými při projektování domu počítat. Jedná se například o tvar domu (bungalov, patrový dům), maximální zastavěnost pozemku, sklon střechy a další. Územní plán obsahuje i grafickou část, ze které se můžete informovat o ochranných pásmech, záplavových oblastech a dalších limitech. Velmi důležitou informací je i to, zda k pozemku vede příjezdová cesta. Územní plán má v dnešní době většina obcí zpracovaný v online podobě a lze jej jednoduše stáhnout. V případě, že obec územní plán nezpřístupnila online, čeká vás návštěva příslušného stavebního úřadu.

Jaké informace prověřit, abyste si byli jisti, že se jedná o stavební pozemek?

  • Ověřte si přes závazná stanoviska, že správci sítí (voda, elektřina, plyn) k nim pozemek připojí
  • Ověřte si, zda vám obec umožní napojení na obecní kanalizaci
  • Ověřte si, zda k pozemku vede obecní komunikace nebo za jakých podmínek lze komunikaci k hranici pozemku přivést

Před koupí pozemku si důkladně prověřte, zda se skutečně jedná o pozemek stavební, abyste na něm mohli brzy začít stavět. V případě pozemku, který je určený k výstavbě vás bude čekat delší cesta, než z něj stavební pozemek uděláte. Dejte si pozor na to, jaký druh pozemku je udáván v inzerátu a jaký je reálně psaný v územním plánu obce.

Mějte na paměti, že pouze tyto informace by neměly rozhodovat, zda si pozemek zakoupíte, či nikoliv. Před koupí pozemku si dejte pozor na další skryté pasti, které mohou z pozemku udělat vaši noční můru dříve, než začnete stavět.

Podobné příspěvky