Moderní dům se světlou fasádou
| |

Jak vybrat fasádní barvu a omítku. Je lepší silikátová, akrylátová nebo silikonová?

Lidstvo tráví staletí zvelebováním příbytků ve kterých žije. Jakmile nabudeme nemovitosti, instinktivně nám vzniká potřeba se o ni starat. Stejně jako nám záleží na vzhledu auta, záleží nám i na vzhledu nemovitosti a chceme, aby byla co nejhezčí.

Necháváme si záležet na detailech, které z domu dělají skutečný domov. Podstatným „detailem“, který nelze přehlédnout je vzhled fasády. Kvalita, druh, odstín, výrobce, stálost nebo odolnost. Hlavně tyto vlastnosti rozhodují o tom, jak bude vaše fasáda vypadat. Z toho vyplývá, že není jedno, po které z fasádních omítek sáhnete. My se vám pokusíme ukázat možnosti, které svět fasádních omítek nabízí.

Důležité faktory pro výběr fasády

Než se pustíte do výběru fasádní omítky a vysněného odstínu nebo struktury, měli byste si projít několik podstatných bodů, které musíte o vašem domě vědět. Prvním a velmi důležitým bodem je, jaký tepelněizolační materiál byl na vašem domě použit. Dalším je, v jakém prostředí se váš dům nachází. Zda-li jde o městskou zástavbu, dům u cesty, u vody nebo v chladném klimatickém prostředí. Mezi faktory, které ovlivňují výběr fasády patří i to, jakou má vaše nemovitost střechu. V případě, že je střecha plochá, je fasáda vystavena více poryvům deště, než v případě šikmé střechy.

Jak jsme již na začátku psali, při výběru správné barvy nejde pouze o vzhled a výběr nejhezčího odstínu. Stavitel by vám měl umět poradit, jakou fasádní barvu, s jakou strukturou a složením pro vaši nemovitost použít.

Výběr fasádní barvy

Každý výrobce má své vlastní specifické označení a samotné nátěrové barvy se dělí do několika základních skupin:

Akrylátová fasádní barva

Samotná fasádní barva se skládá z akrylátové vodní disperze. Je vysoce odolná vůči vlivům počasí (déšť, klimatické změny, poryvy větru). Barvy jsou omyvatelné a mají dobrou paropropustnost. Používají se zejména na nátěr rovných podkladů. Akrylátové fasádní barvy mají syté odstíny barev a jsou barevně velmi stálé.

Silikonové fasádní barvy

Obsahují akrylátovou disperzidisperzi silikonové živice. Maji velmi vysokou odolnost (vyšší než akrylátové barvy), jsou omyvatelné, odolné vůči znečištění. Určené jsou pro všechny druhy povrchu. Můžete ji tedy použít jak na stěrky, beton, minerální omítky, tak i na tepelněizolační materiály. Akrylátová složka dodává omítce pevnost a zároveň umožňuje optimální paropropustnost. Obsažená silikonová disperze je odolná vůči vodě. Silikonové barvy jsou velmi oblíbené hlavně díky stálosti barev a možnostem různých struktur fasády.

Silikátové fasádní barvy

Silikátové fasádní barvy jsou spojením syntetické živicedraselného vodního skla. Silikátové barvy jsou vyráběny dvousložkové, kdy před použitím obě složky smícháme nebo jednosložkové. Silikátová fasádní barva se vyznačuje dobrou paropropustností a dlouhodobou životností.

Vhodné jsou i na sanaci nebo renovaci starých vápenných fasád. Při práci je nutné dávat pozor, aby silikátová barva nezačala stékat na parapet nebo okenní rámy. Mohlo by pak dojít k poškození plastů nebo dřeva.

Nano fasádní barvy

Už samotný název těchto fasádních barev dává najevo o speciální nano struktuře, která vytváří aktivní ochranný štít. Nátěr obsahuje množství anorganických silikátových částic a vytváří úzce spojené póry s tloušťkou menší než 0,0005 mm. Jsou velmi odolné vůči jakýmkoliv biologickým i fyzickým vlivům prostředí. Nano nátěrem vytvoříte ochranný filtr, který se aktivuje UV zářením. Je vysoce odolný a paropropustný. Nano fasádní barvy jsou perfektní pro sanaci starých omítek.

Vápenné fasádní barvy

Jestliže hledáte cenově nejvýhodnější varianty fasády, dívejte se po vápenných fasádních barvách. Měli byste však vědět, že hašené vápno ani zdaleka nedisponuje takovou barevností i trvanlivostí jako novodobé druhy fasádních barev. Vápenatý nátěr je potřebné také často obnovovat a proto se dnes používají jen na místech, kde je potřeba „autentičnost“ starších budov.

Firmy na zhotovení fasády

Firem, které zhotovují fasády naleznete na internetu mnoho. Hledat je můžete několika způsoby, ve vyhledávačích, ve firemních katalozích nebo podle referencí od známých. Také můžete oslovit mnoho firem najednou a poté si jen vybrat nabídku, která se vám zamlouvá nejvíce, na základě ceny, referencí firmy nebo data zhotovení. Poptávku vyplníte jednoduše během pár minut a do několika hodin vám začnou chodit nabídky do e-mailu.

Povrchová úprava fasády

Každá omítka má své specifické vlastnosti. Nejde jen o barvu, ale i složení samotné omítky. Při výběru omítky zvažte výběr strukturované fasády nebo rýhované. Následně se budete rozhodovat, zda vyberete hrubší nebo jemnější zrnitost fasády.

Odborníci se shodují, že hladká fasáda (cca 1,5 mm) je o mnoho méně náchylná na znečištění. Je to právě z důvodu jemnější zrnitosti a ucelenějšího povrchu, ve kterém se hůře drží špína. Hladké fasády jsou náročnější na zhotovení, proto může být cena za práci řemeslníků vyšší než u hrubé fasády.

Hrubé omítky (cca 2 – 3 mm) mají větší zrnitost a často mají jiné barevné odstíny, než se na první pohled zdá. Barevné odchylky jsou však velmi malé. Vhodné jsou pro zakrytí nerovností a lépe se s nimi pracuje.

Jakou barvu fasády?

Vzorníky fasádních barev mohou velmi zkreslovat. Jak si vybrat správný odstín, který se vám bude líbit? Doporučujeme zainvestovat do zkušebních vzorků, které je možné u většiny prodejců objednat. Vzorky můžete natřít na větší plochu (deska, sádrokarton,…) a přiložit k fasádě. Proč to všechno? Na větší ploše je odstín fasády odlišný oproti malému vzorku.

Jednobarevná nebo kombinace barev?

V tomto případě nejde ani tak o radu, jako spíše o tip. Samozřejmě máme každý vlastní vkus a kombinace barev a struktur nemusí být to, co se vám na první pohled líbí. Kombinace fasád však může vytvořit specifické vzory nebo zvýraznit architektonické prvky budov.

Nejčastěji jsou to hrany stěn nebo ostění oken. Pobavte se o tom s projektantem, který vám může na počítači ukázat finální verzi domu. Omítky jsou v první řadě estetickým prvkem a proto můžete kombinacemi docílit specifického vzhledu domu.

Cena fasádních omítek

Cenu fasády nelze napsat přesně z nějaké tabulky. Výsledná cena za natažení fasádní omítky je ovlivněna plochou, strukturou i zrnitostí a dalšími faktory. Měli byste počítat i s tím, že při hrubší struktuře se spotřebuje fasády více. Pečlivě si čtěte na kolik m² vydá dané balení fasády.

Podobné příspěvky