financování pozemku
| | |

Financování pozemku

Před koupí pozemku jistě uvažujete, jak stavební pozemek financovat. Máte vlastní úspory nebo uvažujete nad hypotékou či úvěrem? Jaká cesta je výhodnější?

Vlastní zdroje

Je výhodou, že možností, jak financovat pozemek je v dnešní době více. Pokud máte vlastní prostředky, které vám na koupi pozemku stačí, není co řešit. Je lepší koupit pozemek z vlastních zdrojů a pozemkem pak ručit v hypotéce na dům.

Stavební spoření

Stihli jste si naspořit dostatek financí na stavebním spoření? Můžete z něho financovat koupi pozemku. Podmínky stavebního spoření umožňují čerpat stavební spoření na koupi pozemku. Velmi důležitou podmínkou je, že pozemek, který chcete ze stavebního spoření koupit musí být stavební pozemek (v tomto článku se dozvíte, že ne každý pozemek je stavebním pozemkem). Výhodou je, že z úvěru ze stavebního spoření můžete koupit pozemek v plné výši na rozdíl od hypotéky.

Hypoteční úvěr na pozemek

Při financování pozemku hypotékou je důležité myslet na dvě pravidla:

  • Hypotečním úvěrem lze financovat pouze stavební pozemek, stejně jako je tomu u stavebního spoření.
  • Pokud si vezmete hypotéku na pozemek a následně budete řešit i financování domu hypotékou, musí to být u stejné banky.

Hypotéka na pozemek i stavbu

Máte-li vybraný stavební pozemek a představu o tom, jaký dům na něm budete stavět, můžete si v bance vzít jeden hypoteční úvěr na obě nemovitosti. Jestliže ještě nemáte konečnou představu o domě, který budete stavět, můžete si vzít dva úvěry zvlášť. Jeden na pozemek a jeden na dům. Myslete na pravidlo, že je důležité, aby hypotéka na dům byla sjednána u stejné finanční instituce jako hypotéka na pozemek.

Koupili jste pozemek na hypotéku a chcete začít stavět?

Zde platí stejné pravidlo, jako jsme psali výše. Na pozemku již máte jedno zástavní právo – od banky, u které čerpáte hypoteční úvěr a nelze na něj zapsat druhé zástavní právo. Nabízí se dvě možnosti, jak situaci vyřešit:

  • K první hypotéce si vezmete druhou s účelem výstavba
  • Vezmete hypotéku na pozemek a sloučíte ji do jedné, spolu s hypotékou na výstavbu domu

Jestliže chcete financovat pozemek jednou hypotékou a zvlášť si sjednáte hypotéku na stavbu domu, znamená to pro vás dvoje poplatky. Budete mít dva hypoteční úvěry, a tedy dvoje poplatky za vedení účtu pro ně. Stejně tak budete platit dva odhady nemovitosti před schvalováním hypotéky.

Co vás u hypotéky nemine

  • Potřebujete vlastní peníze – chcete-li žádat o hypotéku, připravte si minimálně 10 – 30 % z vlastních zdrojů. Další 4 % budete potřebovat na zaplacení daně z nabytí nemovitých věcí.
  • Sjednejte si schůzky v několika bankách, abyste si udělali představu, jaká instituce je pro řešení vaší situace nejlepší.*
  • Úroková sazba není vše. Poplatky související s vedením hypotéčního účtu, měsíční splátky, fixace a jiné podmínky jsou stejně důležité jako úroková sazba.

*Každý disponujeme jinou finanční rezervou. Každý máme jiné představy o výši hypotéky a jiné možnosti financování. Proto je velmi důležité si financování pozemku i domu dobře promyslet a najít nejlepší řešení, které bude nejlépe vyhovovat vaší situaci.

Produkty bankovních institucí se často mění a stejně tak se mění regulativa, kterou bankám udává ČNB. Z tohoto důvodu vám nejsme schopni říci, které bankovní instituce nabízejí podmínky pro čerpání úvěrů pro financování pozemků.

Podobné příspěvky