Zateplení minerální vatou
| |

Polystyren nebo minerální vata? Poradíme, jak zateplit fasádu

Zateplení domu, respektive tepelné odizolování je záležitostí, kterou řeší mnohé domácnosti realizující výstavbu nebo rekonstrukci domu. Ať už jde o dům nebo panelák, zateplení obvodových stěn by mělo být samozřejmostí.

Dávno pryč jsou doby, kde se zateplovalo slámou nebo ovčí vlnou, dnes je mnohem více možností zateplení domů. A čím více možností máme, tím více vzniká otázek. Jaké zateplení fasády použít? Polystyren? Minerální vatu? Dřevo vlákno? Každý z těchto materiálů má své specifické vlastnosti a my si tyto vlastnosti v článku přiblížíme. Jak vybrat tepelnou izolaci? Je polystyren nejlepší volba? Nejen na tyto otázky vám odpovíme.

Analýza možností

Před samotným výběrem tepelné izolace je nutné se informovat o tom, jaké tepelně izolační materiály stavební průmysl vůbec nabízí. Každá stavba je individuálně řešená, nachází se v různých podmínkách a nemusí jít nutně o rodinný dům na vesnici či bytový dům ve městě, může jít o chatu nebo kancelář. Tím, jak se liší účel užívání budovy, výběr zateplení není jen otázkou různých referencí.

K rozhodujícím parametrům izolačních materiálů patří:

  • paropropustnost
  • objemová hmotnost
  • měrná tepelná kapacita
  • tepelná vodivost, která se udává jako součinitel tepelné vodivosti W/(m.K) a časové jednotky. Stejně tak to může být hodnota tepelného odporu R (m2.K)/(W).

Tepelná vodivost se odvíjí od druhu izolantu (materiálu) a tepelný odpor je pro změnu vlastnost konstrukce (tloušťka izolace).

Zateplení polystyrenem

Nejpoužívanějším druhem tepelné izolace je právě polystyren. I polystyren od sebe musíte rozlišovat, protože se dělí na dva typy. Prvním typem je expandovaný pěnový polystyren (EPS), který patří mezi nejběžnější. Druhým typem izolace je extrudovaný polystyren (XPS). Oba druhy polystyrénu mají různé tepelně izolační vlastnosti a proto si je popíšeme.

Expandovaný pěnový polystyren se vyrábí polymerizací syrenu, která je vedlejším produktem při zpracování ropy. Výhodou je jeho velmi nízká hmotnost, lehká manipulace, nízká nasákavost a jednoduchá montáž. Nejčastěji se používá při zateplení fasád, střechpodlah. I když jde o syntetický produkt, je 100% recyklovatelný. Výhodou proti ostatním tepelně izolačním materiálům je i jeho příznivá cena. Druhým typem polystyrenu EPS je polystyren obsahující složku grafitu (sivý polystyren), který díky tomuto složení disponuje lepšími izolačními vlastnosti (o 20 %). Při instalaci dávejte pozor, aby polystyren nezůstal delší dobu na slunku, kvůli možné deformaci slunečními paprsky.

Extrudovaný polystyren(XPS) je vysoce odolným druhem tepelně izolačního materiálu, který odolá i skutečně vysoké vlhkosti či objemové hmotnosti. Používá se při svislé vnější tepelné izolaci, při kontaktu se samotnou půdou.

Hlavními rozdíly mezi polystyrenem EPS a polystyrenem XPS je pevnost desek. Liší se také vlastnostmi, které uvádíme níže v tabulce.

VlastnostiPolystyren EPSPolystyren XPS
vysoká pevnost v tlakuneano
nasákavostminimálníprakticky nulová
odolnost vůči teplotním výkyvůmneano
odolnost vůči zeminěneano
odolnost vůči mechanickému poškozeníneano
tepelně izolační vlastnostianoano
akustické vlastnostinene

Minerální vata

I o minerální vatě se nedá mluvit jako o jednom druhu tepelné izolace. Minerální vata se dělí na skelnou minerální vatukamennou minerální vatu. Skelná vata je mezi lidmi více používaná než kamenná. Vyrábí se z křemíkusložek drceného recyklovaného skla. Hlavními výhodami, kromě kvalitní izolace je její vysoká ohnivzdornost a možnost tvarování. Skelná minerální vata je také paropropustná, díky tomu nezpůsobuje kondenzaci vlhkosti.

Kamenná minerální vata se v zásadě liší pouze hlavní složkou, kterou není křemík, ale čedič. Výhodou je nízká tepelná roztažnost, tvarová stálost a také lepší zvuková izolace. Zároveň nepohlcuje vlhkost, protože je velmi hydrofobizovaná (voděodpudivá). Stejně jako skelná minerální vata i kamenná minerální vata má skvělé ohnivzdorné vlastnosti. Mezi nevýhody patří její menší objemová hmotnost.

V porovnání s polystyrénem vyžaduje instalace minerální vaty složitější způsoby kotvení. Nejprve je potřeba nanést stěrku a následně se vata ukotvuje za pomoci hmoždinek. Vatu se nedoporučuje používat při zateplování vlhkých staveb, protože při kontaktu s vodou ztrácí vata své tepelně izolační vlastnosti.

Dřevovláknitá izolace

Dřevovláknitá izolace patří do kategorie ekologických izolačních materiálů. Vyráběna je z drobných vláken dřeva s příměsí přírodní živice a parafínů. Výsledkem jsou lisované dřevovláknité desky s kvalitními izolačními vlastnostmi. Mají skvělou paropropustnost, tlumí hluk a v zimě i v létě oceníte optimální tepelnou kumulaci. Perfektní možností izolace jsou zejména pro zateplení dřevostaveb.

Fenolická pěna

Desky z fenolické pěny jsou také ekologickým druhem izolace. Výhodou je fenolická struktura, která má uzavřené póry, přičemž samotný povrch je ještě ošetřený kompozitními fóliemi. Fenolická pěna má velmi nízkou tepelnou vodivost a oproti ostatním izolantům stačí o mnoho tenčí vrstva samotného izolačního materiálu.

Jestliže řešíte zateplení fasády, nechte si vypracovat zdarma nezávaznou nabídku od řemeslníků z vašeho okolí. Nevíte-li, jak správně zadat poptávku nebo vybrat řemeslníka, pomůžou vám naše další články.

Podobné příspěvky