Stříkaná izolace střechy
| |

Co je stříkaná izolace? – dokonalé zateplení střechy

Stříkaná izolace se vyznačuje svojí odolností, nízkými nároky na prostor, a hlavně se dá aplikovat na původní střešní krytinu bez jakýchkoli zásahů. To je ale pouze část výhod, které stříkaná izolace nejen střechy nabízí. V našem článku si o stříkané izolaci řekneme něco více.

Stříkaná izolace vs. jiné izolační metody

Vedle stříkané izolace se používají také další metody, mezi které se řadí izolace minerální vatou, případně pak foukaná izolace. Pojďme si o nich něco povědět, ať pochopíte základní rozdíly mezi nimi.

Minerální vata

Minerální vata, resp. její aplikace zabere hodně místa díky samotné tloušťce vaty. Ta se zvyšuje především díky faktu, že se minerální vata často naddimenzuje, aby vydržela delší dobu a plnila izolační účel. Stříkaná izolace je v tomto ohledu šetrnější na místo.

Foukaná izolace

Foukaná izolace je sama o sobě používána na trošku jiný účel. Aplikuje se proto, aby izolovala teplo ale případně také hluk. Stříkaná izolace se v tomto ohledu používá jako tepelná a hydro izolace. Tedy, foukaná především pro izolaci tepla a hluku, zatímco stříkaná pro izolaci tepla a vody.

Plusy a mínusy stříkané izolace

Výhodou stříkané izolace jsou především skvělé izolační vlastnosti. Klíčovým plusem aplikace je především úžasná konzistence pěny, která se dostane i na hůře přístupná místa. A posledním kladem je také rychlost aplikace, kdy se zvládá i 200 m2 za jeden den. Bonusová výhoda navíc, stříkané izolace mají velmi dlouhou životnost.

A jaké jsou nevýhody? Stříkaná izolace podléhá degradaci pod UV zářením. To je ale naštěstí pomalé a dá se ještě více zpomalit aplikací ochranného nástřiku. Ten některé firmy provádějí společně se stříkanou izolací. Druhou nevýhodou je fakt, že aplikaci není možné provést svépomocí. A třetí, výrazná nevýhoda, je především cena. Na druhou stranu ale za vyšší cenovku dostanete také vyšší kvalitu.

Cena stříkané izolace

Každá firma bude mít ceny stříkané izolace rozdílné. Je třeba si uvést, že stříkaná izolace se rozděluje na:

  • Měkkou (cca 10 kg/m3)
  • Tvrdou (cca 35 kg/m3)
  • Extra tvrdou (cca 60 kg/m3)

Navíc se podle potřeby aplikuje také různá tloušťka stříkané izolace. Můžeme ale říct, že se cena odvíjí od použité stříkané izolace a její tloušťky. Podívejme se na ilustrační ceník, kde jsou ceny uvedeny bez DPH:

  • Měkká pěna o tloušťce 20 cm vás vyjde na 377-385 korun.
  • Tvrdá pěna o tloušťce 8 cm vás vyjde na 450 korun.
  • Extra tvrdá pěna o tloušťce 6 cm vás vyjde na 650 korun.

Mějte ale prosím na paměti, že cena je vysoce individuální dle celkové plochy, použitého materiálu a dalších aspektů. Ceny za realizaci stříkané izolace si můžete porovnat pomocí nezávazné poptávky.

Životnost stříkané izolace

Životnost této izolace vás jistě potěší. Dá se říct, že když jednou stříkanou izolace nanesete, máte ji na celý život. Svědčí o tom také fakt, že mnozí výrobci poskytují desetiletí záruky na svoji stříkanou pěnu. Jestliže se nerozhodnete dům nebo střechu zničit, stříkaná izolace vám vydrží opravdu doživotně.

Stříkaná izolace a propustnost

Propustnost stříkané izolace hodně záleží na tom, zda máte pěnu s otevřenou nebo uzavřenou strukturou buněk. Pěny s otevřenou strukturou se vyznačují především možností dýchat, tedy propouštět vodní páry. To zajistí tzv. difuzní odpor.

Pěny s uzavřenou strukturou buněk se používají pro potřeby zpevnění a minimalizaci vzduchových či tepelných ztrát. Taková pěna pak dokonale izoluje stavbu a ochrání ji proti průsaku vody. Tyto pěny se také vyznačují poměrně vysokou hustotou na m3.

Na co si dát pozor při aplikaci pěny firmou

Čas od času se může stát, že narazíte na firmu, která svému řemeslu úplně nerozumí. Na co si tedy dát pozor?

Do podkroví nepotřebuje parozábranu

To není pravda. Díky přirozené nasákavosti stříkané izolace je do podkrovních částí potřeba udělat také parozábranu, nejčastěji za pomoci fólie. O parozábranu se samozřejmě postará dodavatelská firma.

Pěna dýchá ale je vzduchově nepropustná

Toto je tvrzení, při kterém byste se měli mít na pozoru. Pokud má pěna nízký difúzní odpor, vždy bude vzduch propouštět. I proto se aplikují parozábrany.

Proč nelze provést stříkanou izolaci svépomocí?

Jde o to, že se k nástřiku používá speciální technologie. Pro správný nástřik potřebujete totiž hadici, sud s pěnou, a především proškoleného aplikátora, který nástřik provede. Nemluvě o sehnání pěny a její dodávky. Přeci jen se pěny nestříká zrovna málo.

Tip autora: U stavby domu je bohužel velmi jednoduché narazit na lživou reklamu. U firem zabývajících se izolací staveb tomu není jinak. Klamavé informace můžete prověřit tak, že si porovnáte nabídky od různých firem a ověříte si jejich reference. Jednoduchý návod jak to udělat.

Kam lze stříkanou izolaci pěny aplikovat?

Trošku zjednodušeně by se dalo říct, že stříkanou izolaci můžete dát tam, kde ji potřebujete. Podívejme se ale na podrobnější seznam možných míst, na která se tato izolace dá aplikovat:

Jakou zvolit tloušťku stříkané izolace

Sami nebudete úplně schopni odhadnout, jakou tloušťku byste měli pro jednotlivá místa zvolit. K tomu je potřeba, aby se vyjádřila firma, která bude tuto aplikaci provádět. Ta vám poradí, jaká tloušťka bude potřebná a kam. Určitě si nechte poradit a zbytečně nešetřete. Raději trošku připlaťte za opravdu kvalitní a silnější izolaci, než abyste potom litovali ušetřených peněz.

Pokud se rozhodnete pro stříkanou izolaci, rozhodně věnujte dostatek času průzkumu internetu k tomu, abyste zvolili vhodnou společnost, která vám nástřik provede. Nezapomínejte na to, že si stříkanou izolaci nemůžete provést svépomocí. Velkou výhodou je především extrémně dlouhá životnost stříkané izolace často převýší nevýhodu v podobě vyšší pořizovací ceny. Rozhodně se vám to ale vyplatí.

Podobné příspěvky