| |

Čím podbít střechu?

Každá střecha s přesahem, ať už u stavby domu nebo rekonstrukce, vyžaduje podbití. Jak už je ve stavebnictví zvykem, i podbití můžete provést několika způsoby, které ovlivňují náročnost na montáž i investici. Způsoby montáže a použité materiály také určují vzhled podbití a náročnost následné údržby.

Jaký materiál vybrat?

Pro podbití střech s přesahem můžeme volit z těchto materiálů:

  1. OSB desky – podbití střech OSB deskami je v dnešní době na vzestupu. OSB desky se na podbití montují několika způsoby. Na dřevěné konstrukce, přímo na vazníky nebo také na rastry pro sádrokartony. Výhodou podbití střechy OSB deskami je relativně nízká pořizovací cena desek. Zároveň jednoduchost montáže a po zhotovení podbití téměř nulová potřeba údržby, protože se podbití natahuje do fasády stejně jako zbytek domu.
  2. Cetris a Fermacellové desky jsou montáží podobné OSB deskám. Montáž těchto materiálů na podbití je náročnější na správný technologický postup, aby bylo využito jejich hlavní výhody, kterou je větší akustická izolace oproti OSB desce. Cetris i Fermacellové desky jsou lehčí než OSB desky, což zjednodušuje montáž ve výškách. Výsledné podbití má stejný vzhled jako podbití OSB deskami.
  3. Dřevěné palubky byly do nedávna nejvíce využívanými materiály pro podbití střech. Dřevo je na detailech domů stále moderní, ale jeho náročnost na údržbu stojí za jejich ústupem, lidé dávají raději přednost novým materiálům, které se nemusí v průběhu času tolik udržovat.
  4. Plastové palubky jsou levnější náhradou za dřevěné. Na venkovní podbití se příliš nehodí, protože jsou málo odolné slunečnímu záření. Při vystavení plastových palubek slunci se zvyšuje riziko jejich deformace. Oproti dřevěným palubkám mají i přesto řadu výhod. Plastové palubky jsou odolnější vůči klimatickým podmínkám, nemusí se proto po čase renovovat. Také mají nižší hmotnost, proto je jejich montáž ještě méně náročnější. 

Zvládnete podbití sami nebo je lepší poptat firmu?

Podbití střechy se s trochou šikovnosti dá zvládnout svépomocí. Pro svépomocné podbití jsou ideální dřevěné a plastové palubky. OSB a jiné desky vyžadují odbornější montáž a více vybavení. Také je nelze přimontovat v jedné osobě, pokud na to nemáte speciální vybavení. Tyto materiály se opatřují dodatečnou izolací, aby bylo zateplení domu souvislé bez tepelných mostů. Dále se na ně nanáší lepidlo s perlinkou, aby se povrch připravil pro natažení do fasády

Podobné příspěvky