| |

Proč je výběr projektanta nejdůležitějším krokem stavby domu?

Jestliže se nacházíte ve fázi, kdy uvažujete o stavbě domu, už pravděpodobně máte představu, jak by měl váš dům vypadat. Bude to patrový dům s velkou zahradou nebo malý bungalov na předměstí? Ať už je vaše představa jakákoliv, nikdy se nestane realitou bez šikovného projektanta, protože mezi vaší představou a postaveným domem stojí ještě mnoho překážek, které budete spolu s projektantem překonat. Na následujících řádcích naleznete informace, proč je výběr projektanta prvním a nejdůležitějším krokem celé stavby domu.

Stavbě domu vždy předchází představa o vlastním bydlení. Když pomineme peníze, tak vás před stavbou domu dělí pouze dvě zásadní věci, kterými jsou pořízení pozemku a povolení ke stavbě. Při výběru projektanta byste již měli mít zakoupený pozemek, v opačném případě si můžete přečíst náš článek: Kde hledat stavební pozemky na prodej. Bez pozemku není na čem stavět, ale stejně tak nemůžete stavět bez stavebního povolení. Jenže stavební povolení se celé opírá o kvalitně zpracovanou projektovou dokumentaci (Co obsahuje projekt pro stavební povolení se dozvíte níže v článku).

Kde hledat projektanta pro váš dům?

Pozemek již pravděpodobně máte zařízený, nyní potřebujete sehnat šikovného projektanta, který vám zhotoví projektovou dokumentaci, abyste mohli získat stavební povolení. Jak už je ve zvyku, nejlépe poradí známí, kteří již mají dům postavený. Kontaktujte všechny, které znáte a ptejte se. Pravděpodobně vám někoho doporučí a vy si s ním budete moci sjednat schůzku. Mohou nastat situace, že nikoho kdo stavěl neznáte a ti co ano nemuseli být spokojení.

Další možností se jeví hledat na internetu. Žijeme v době internetové a tak to uděláte pravděpodobně ihned poté, co vás napadne, že potřebujete projektanta. Jenže ve vyhledávání jich naleznete opravdu mnoho, ze všech koutů ČR. Zúžíte vyhledávání na okolí vašeho bydliště a najednou jich je o poznání méně, ale stále mnoho. To vůbec nevadí, nechcete totiž vybrat hned prvního, kterého uvidíte. Projděte si firmy, které vás zaujmou. Pokud to jde, zjistěte si reference a uložte si kontakty.

Hledat můžete také na Firmy.cz, které mají vlastní kategorii pro projektanty. Vyhledávání v katalogu si navíc můžete omezit pouze na okolí vašeho bydliště nebo podle mapy najít i z měst ve vašem okolí. Nevýhodou takových služeb je, že abyste tam firmy našli, musí se nejprve registrovat a následně si platit inzerci. Ve zkratce to znamená, že kdo více platí, je více vidět.

Projektanty pro svůj dům můžete také poptat přes náš portál. Jednoduše vyplníte poptávkový formulář, do kterého napíšete, že poptáváte projektovou dokumentaci pro stavbu domu. My poptávku obratem rozešleme prověřeným firmám z okolí vašeho bydliště. Ti se na vaši poptávku podívají a na e-mail vám zašlou nabídky nebo více informací pro případnou schůzku. Budete tak mít více kontaktů během chvíle a bez hledání. Registrujeme pouze prověřené firmy, vy tak na úvod nebudete muset hledat podle recenzí na internetu. Podívejte se, jak to funguje.

Tip autora: Navštivte obecní úřad, na kterém budete žádat o stavební povolení a zeptejte se na projektanty z okolí. Úředníky určitě napadne pár projektantů, se kterými se jim dobře spolupracuje. Zároveň se můžete zeptat na vámi vybrané firmy. Bude to pro vás jednoduchá, ale opravdu dobrá zpětná na jejich služby. Úředníkům vaše dotazy vadit nebudou, naopak, ušetří si práci kvalitně zpracovanou projektovou dokumentací.

Nyní byste měli mít povědomí o tom, které projektanty oslovíte pro vyhotovení projektové dokumentace. Doporučujeme si schůzku domluvit s několika projektanty, abyste je mohli porovnat. Na úvod vám řeknou orientační cenu a vy tak můžete rozhodovat i podle ní. Výběr projektanta je však velmi důležitým krokem stavby.

Na schůzce byste si měli “sednout” po lidské stránce. Když vám bude s projektantem příjemně, dokážete se s ním lépe bavit o tom, co po domu požadujete a co od něho očekáváte. Jste-li mladý pár, projektant, který už má děti, vám dokáže lépe navrhnout dům tak, abyste měli dostatek místa pro výchovu dětí. Máte rádi technologie? Řekněte to, můžete se zamyslet nad chytrou domácností nebo nabíjením elektromobilu. Kutilové by měli mít dostatečně velkou garáž nebo zahradní domek pro své hobby. Vaříte rádi? Prostorná kuchyně s komorou by vám měla dělat radost. Každý jsme jiný, máme jiné koníčky a volný čas trávíme doma jinak. Tomu byste si měli dům přizpůsobit a prvním krokem je výběr projektanta, se kterým budete spokojeni.

Víte, jaké služby budete od projektanta požadovat?

Než vyberete projektanta, kterému svou zakázku svěříte, měli byste vědět, co vše od něho budete žádat. Projektová dokumentace se skládá z částí, které jsou pro získání stavebního povolení dané (více níže). S projektantem se můžete domluvit i na dalších úkonech, které od něho budete chtít zařídit. Jedná se převážně o komunikaci s úřady spojenou s vypracováním projektové dokumentace pro získání stavebního povolení. Projektant vám můžete také pomoci s:

  • vyjádřením k existenci sítí a souhlasnými stanovisky pro napojení inženýrských sítí
  • komunikací s obecním úřadem
  • komunikací s katastrem nemovitostí
  • komunikací s krajskou hygienou
  • stavebním dozorem
  • se stavebním povolením na klíč

To je jen výčet základních služeb, které na vaši žádost kvalitní projektant provede. Tyto služby nejsou součástí projektové dokumentace, a tak si za ně bude účtovat peníze navíc. Od šikovného projektanta můžete také dostat vizualizaci domu, zahrady nebo i interiéru pro vaši lepší představu. Tím, že si s projektantem na první schůzce řeknete, co vše byste od něj rádi požadovali, se vyhnete zbytečným starostem už před začátkem stavby.

Pokud na stavbu spěcháte, pokuste se s projektantem domluvit na co nejvíce službách, ideálně na stavebním povolení na klíč. Projektanti s úřady komunikují pravidelně a mají s nimi vytvořené vztahy, celý proces dokáží velmi urychlit. To ale pouze v případě, že zvolíte projektanta z vašeho okolí.

Kromě projektové dokumentace na dům, můžete požadovat kompletní projekt včetně oplocení, návrhu zahrady včetně garáže, bazénu i zahradního domku. Pokud nějakou z těchto věcí plánujete, je dobré ji na schůzce zmínit. Nezřídka se stává, že skrz pozemek vedou inženýrské sítě a je složité na něj umístit bazén. Složité je to poté i s kopáním základů pro garáž a další malé stavby.

Co obsahuje projektová dokumentace pro stavební povolení?

  • Průvodní zpráva
  • Souhrnná technická zpráva
  • Situační výkresy
  • Dokumentace objektů a technických a technologických zařízení
  • Dokladová část

Projektová dokumentace musí vždy obsahovat části A – E. Rozsah jednotlivých částí musí odpovídat druhu a významu stavby, jejímu účelu využití, stavebně technickému provedení, umístění a vlivu na životní prostředí.

Části projektové dokumentace

A. Průvodní zpráva

  • Identifikační údaje o stavbě, o stavebníkovi, o zpracovateli projektové dokumentace seznam vstupních dokladů
  • Údaje o území
  • Údaje o stavbě
  • Členění stavby na objekty a technická a technologická zařízení

B. Souhrnná technická zpráva

  • Požadavky na zpracování dodavatelské dokumentace stavby
  • Požadavky na zpracování plánu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi
  • Podmínky realizace prací
  • Zvláštní podmínky a požadavky na organizaci staveniště a provádění prací na něm
  • Ochrana životního prostředí
  • C. Situační výkresy
  • Situační výkres širších vztahů
  • Celkový situační výkres
  • Koordinační situační výkres

D. Dokumentace objektů a technických a technologických zařízení

  • Architektonicko-stavební řešení
  • Stavebně konstrukční řešení
  • Požárně bezpečnostní řešení
  • Technika prostředí staveb
  • Dokumentace technických a technologických zařízení

E. Dokladová část

Dokladová část obsahuje doklady o splnění požadavků podle jiných právních předpisů vydané příslušnými správními orgány nebo příslušnými osobami a dokumentaci zpracovanou osobami oprávněnými podle jiných právních předpisů.

Vytyčovací výkresy jednotlivých objektů zpracované podle jiných právních předpisů.

Podobné příspěvky