|

Jak využít zadrženou dešťovou vodu?

Zadržování dešťové vody je v české republice čím dál větším tématem. Zahrádkáři se na zadržování dešťové vody celkem rychle adoptovali a vodu již shromažďují do různých retenčních nádrží. Zadržováním dešťové vody se v posledních letech více věnuje i stavební odvětví. V některých částech ČR již není možné získat stavební povolení bez projektu obsahujícího systém pro zadržování dešťové vody. Jak ale dešťovou vodu využít v domě i na zahradě, aby nepřišla nazmar?

Využití dešťové vody na zahradě

Jako první způsob využití dešťové vody se každému vybaví zalévání zahrádky. Na zalévání zahrádky je dešťová voda ideální. Oproti městské vodě  je dešťová voda teplejší, měkčí, neobsahuje chlór a je také chudší na soli, což rostlinám velmi svědčí. 

Ne každý je však vášnivý zahrádkář, dešťovou vodu lze na zahradě využít také k mytí auta nebo připouštění vody do bazénu. Dešťovou vodu můžete mimo jiné napojit na systém automatické závlahy trávy a mít o starost méně. Otužilci mohou zadrženou vodu využívat na venkovní sprchu nebo ji přečerpávat do nadzemní otužovací nádrže.

Využití dešťové vody v domě

V posledních letech se nad hospodařením s vodou diskutuje čím dál více. Ať už je to kvůli stoupajícím cenám pitné vody nebo kvůli širšímu povědomí o důležitosti hospodaření s ní, reagují na to stavební a jiné realizační firmy. Dnes již není problém zhotovit vodovodní okruh, který bude čerpat a čistit dešťovou vodu z retenční nádrže. Tuto vodu pak můžete využívat k mytí nádobí, splachování a v dalších zařízeních, kde nepotřebujete pitnou vodu. Jakmile vám voda v retenční nádrži dojde, jednoduchým přepnutím okruhu můžete využívat městskou vodu.

Způsobů využití dešťové vody je nepřeberné množství a je tak pouze na majiteli objektu, kterému dá přednost. Jestliže se rozmýšlíte nad zachytáváním dešťové vody, připravili jsme pro vás další článek, který se věnuje – 10 rozhodnutí, nad kterými se zamyslet, než začnete chytat dešťovou vodu

Podobné příspěvky