|

Jak velkou nádrž na dešťovou vodu?

Při rozhodování o způsobu zachytávání dešťové vody přichází mnoho otázek. Kam nádrž umístit, jaký bude mít tvar nebo z jakého bude materiálu? Všechny otázky spojuje jedna zásadní, jak velkou nádrž udělat?

Z jak velké plochy budete vodu zachytávat?

Na tuto otázku by si měl odpovědět každý, kdo chce zadržovat dešťovou vodu. Na území ČR spadne v průměru 60 mm srážek, to je v průměru asi 60 litrů vody na metr čtvereční plochy. Plocha střechy je tak nejlepším způsobem, jak určit velikost akumulační nádrže. Abyste si byli schopni představit, jak velkou nádrž na vodu budete potřebovat, držte se jednoduchého pravidla. Na střechu do plochy 100m2 se volí nejčastěji nádrž o objemu do 3 000 l. Taková nádrž vystačí na zalévání zahrady. U střechy s plochou do 150m2 je nejčastěji osazována nádrž o objemu 5 – 6 000 l. Na větší střechy pak 10 000 l a více.

S výběrem vám vždy poradí daný výrobce retenčních nádrží. Je však dobré vědět, na co budete vodu z nádrže používat. Ti co na zahrádce pěstují zeleninu budou mít spotřebu dešťové vody větší než ti, kteří z ní pouze umývají auto. Větší objem akumulační nádrže také budou potřebovat ti, co budou s vodou hospodařit v domácnosti, například na splachování na toaletě. Využití dešťové vody jsme věnovali samostatný článek – Jak využít zadrženou dešťovou vodu?

Kam nádrž umístit?

Pro akumulační nádrž musí být na pozemku dostatek místa. Aby nevzhledná nádrž nezabírala na pozemku zbytečné místo, zakopávají se nádrže do země. I to však nese určitá omezení. Pozemek nad místem uložení nádrže nebudete moci využívat jako dříve. Plastové nádrže nejsou pojezdové, není vhodné si je stavět tam, kde byste v budoucnu mohli jezdit autem. Zároveň není vhodné nádrž umisťovat příliš daleko od domu. Přes pozemek by vám pak zbytečně vedlo potrubí, které by vás mohlo do budoucna omezovat. Například při stavbě základů pro garáž nebo zahradní domek nebo při realizaci bazénu.

Umístění akumulační nádrže řešte s projektantem už při návrhu domu a zahrady. Určit optimální velikost nádrže vám pomohou realizační firmy, které oslovíte. Sdělte jim také způsoby, kterými budete vodu využívat a návrh na umístění na pozemek.

Podobné příspěvky