Teplovodní podlahové topení na systémové desce
| |

Jak na teplovodní podlahové topení?

Pokud chcete mít ve své novostavbě teplo od nohou, rozhodně se vyplatí uvažovat nad teplovodním podlahovým topením. Jak funguje, co je teplovodní podlahové topené a proč se vyplatí si ukážeme v našem článku.

Druhy podlahového topení

Podlahové topení můžeme prakticky rozdělit na dva druhy. Prvním je teplovodní topení, druhým jsou elektrické rohože. Jak tyto druhy fungují a co nabízejí?

Teplovodní podlahové topení

U teplovodního podlahového topení může být zdrojem tepla například plynový či elektrický kotel, který ohřívá vodu, jež proudí v trubkách topení. Kombinovat samozřejmě můžete hned několik zdrojů, záleží jen na vás. Toto řešení podlahového topení je navíc velice šetrné k vaší peněžence. Velkou výhodou je také akumulační vrstva, která udrží teplo podstatně déle a tím se náklady na vytápění ještě více snižují.

Elektrické rohože

Elektrické rohože jsou výhodné především díky své jednoduchosti. Hned pod nášlapnou plochu umístíte elektrické rohože, což zajistí vysoký komfort při vytápění. Pokud budete mít tyto rohože dobře regulované, bude také cena za vytápění mnohem menší. Navíc, rohože, i přesto že se montují pod podlahu, nezpůsobí výrazné zvýšení nášlapné plochy, což je dalším kladem tohoto řešení.

Jak funguje teplovodní podlahové topení

Základem takového topení jsou teplovodní trubky, které v podlaze rozvádějí teplo. Nemusíte se obávat, trubky jsou dělané tak, aby odolaly i velkému mechanickému zatížení. I proto se jejich životnost pohybuje někde okolo 50 let.

V podlahovém topení se přenáší teplo pomocí vody. V trubkách je ale jen velmi malý objem, okolo půl litru na metrčtvereční. Tato voda se při topení zahřeje maximálně na 50 °C, vyšší teploty se již nedoporučují. Jak jsme psali výše, k vytápění můžete využít plynový kotel, solární panely nebo klidně kombinaci vícero zdrojů.

Zdroj tepla pro teplovodní topení

Zdrojů tepla pro teplovodní topení může být hned několik. My si teď ukážeme ty nejběžněji používané.

Plynový kotel

Plynový kotel, který máte doma, můžete klidně použít také pro vytápění pomocí teplovodního podlahového topení. Nemusíte jej tak měnit. Budete ale potřebovat třícestný směšovací ventil. Doporučuje se také využít bezpečnostního termostatu. S těmito doplňky se nemusíte obávat vytápět ani se starším typem kotle.

Elektrokotel

Elektrokotel se dost často kombinuje s jiným zdrojem vytápění, protože samotně vytápění jen pomocí elektrické energie není ideální. Samozřejmě, že i elektrokotel můžete snadno využít pro podlahové topení, kde svůj účel splní do detailu.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo patří globálně k ekonomicky výhodným možnostem vytápění. Využívá se nejen pro vytápění bytů a domů, ale také může dobře sloužit pro podlahové topení. Náklady na vytápění se vám tak sníží až o 20 %, což rozhodně není málo.

Krbová vložka

Kombinace krbové vložky s akumulační nádrží a podlahového topení jsou skvělá věc. Nejen, že si doma uděláte příjemnou atmosféru a teplo, zároveň může krb posloužit také k vytápění podlahového topení, a to pomocí akumulační nádoby, ve které je teplá voda určená pro podlahové vytápění. Velmi často se používá krb v kombinaci s jiným zdrojem vytápění, například plynovým kotlem.

Tip autora: Při přípravě na realizaci teplovodního podlahového topení myslete na využití systémové desky. Systémová deska obsahuje kročejovou izolaci a hadice topení se do ní lépe montují. Nevýhodou je její vyšší cena, ale existují situace, kdy je její využití vhodnější.

Výhody a nevýhody teplovodního podlahového topení

Jako každé řešení, také teplovodní podlahové topení má určité výhody a nevýhody. V této části článku si řekneme, na co se můžete spolehnout a co je naopak mínusem.

Výhody

První velkou výhodou takového řešení je úspora na vytápění. Pokud budete mít podlahové topení, můžete celou místnost vytápět na menší teplotu, což povede k úsporám za energie. Další skvělou výhodou je rozhodně designová stránka. Můžete podlahové topení využít klidně jako řešení pro kompletní vytápění, čímž se zbavíte zbytečných radiátorů. Navíc takové řešení snižuje proudění vzduchu, což snižuje prašnost a tím pádem je podlahové topení také ideální pro alergiky.

Nevýhody

Bohužel má podlahové topení také určité nevýhody. Tou hlavní je především pomalé rozehřívání. Nehodí se proto tam, kde potřebujete místnost vytopit co nejrychleji. Na stranu druhou má ale dobrou setrvačnost. Druhým mínusem jsou náklady na případnou opravu, která se může skutečně prodražit. Pokud ale bude vše provedeno profesionálně již při pokládce podlahového topení, máte klid až na 50 let dopředu. Podlahovému topení musíte uzpůsobit také nábytek, který by měl být na nožičkách, aby se teplo mohlo dostat i z pod nábytku. Myslet musíte také na podlahovou krytinu! Pro podlahové topení se nejvíce hodí keramická dlažba, vinyl nebo PVC. Na dřevo nebo koberec raději zapomeňte.

Skladba podlahy pro teplovodní podlahové topení

Podlahové topení má také určité požadavky na jeho skladbu, přesněji řečeno je důležité dodržet některé podstatné věci.

Polystyren aneb izolace

První podstatná věc je dobrá izolace v podobě polystyrenu. Ten se dává jako úplně spodní vrstva, na kterou se následně instaluje podlahové topení a lije betonová podlaha nebo anhydrit. Po obvodu stěn a na polystyren se také umisťuje dilatační pás, který brání navlhnutí zdiva a popraskání betonu u větších ploch.

Fólie pod podlahové topení

Podlahové topení má pod sebou také fólii či plastovou část, na kterou se podlahové topení instaluje. Tato fólie mimo jiné zabraňuje tomu, aby litá podlaha neprotekla pod polystyren. Vždy se proto ujistěte, že se podlahové topení skutečně pokládá na vhodnou fólii.

Instalace podlahového topení

Podlahové topení se prakticky instaluje dvěma způsoby. První je instalace do polystyrenu, druhá pak montáž do systémové desky.

  • Instalace do polystyrenu – trubky podlahového topení se „nacvakají“ do polystyrenového základu.
  • Instalace do systémové desky – systémová deska je vyrobena z polystyrenu či plastu, jednoduše se do ní vloží trubky podlahového topení, čímž se ukotví a podlahové topení se tak nemá šanci pohybovat.

Beton, Liapor nebo anhydrit

Na podlahové topení se pak musí také nalít podlaha, na kterou, jakmile vyschne, se pokládá podlahová krytina. Na výběr máte možnosti betonové podlahy, odlehčeného Liaporu či podlahy anhydritové. Každá má své plusy a mínusy s ohledem na podlahové topení.

Podlahová krytina

Na vyschlou podlahu se pokládá podlahová krytina. V případě podlahového topení se doporučuje zvolit PVC nebo vinyl. Naopak se příliš nedoporučuje dřevěná podlaha případně koberec. Přes ten by špatně pronikalo teplo, což není žádoucí.

Postup montáže podlahového topení

Postup montáže je prakticky velice jednoduchý, my si jej popíšeme v bodech.

  • Instalace obvodového dilatačního pásu – tento pás zabraňuje popraskání vylité podlahy v průběhu používání podlahového topení. Spolehnout se můžete také na izolační vlastnosti a je třeba jej instalovat po obvodu každé místnosti!
  • Tepelná izolace v podobě polystyrenu – celá podlaha každé místnosti musí být pokryta polystyrenem. Instalují se vždy maximálně dvě vrstvy a doporučuje se tloušťka okolo 3 až 5 centimetrů.
  • Pokládka fólie – na polystyren se pak pokládá fólie, na kterou se instaluje později topení a lije podlaha.
  • Uchycení potrubí – podlahové topení se uchycuje buď přímo na položenou fólii a kotví se do polystyrenu, případně se použije systémová deska, která obsahuje příchytky.
  • Uložení topného okruhu – nyní je potřeba celý topný okruh položit, vhodné je položit topení spirálově.
  • Podlahové topení se také musí připojit k rozdělovači podlahového topení a je potřeba provést tlakovou zkoušku.

Cena podlahového topení

Cena podlahového topení je vždy hodně různorodá, zpravidla se ale pohybuje od 690 po 840 m2. Pokud uvažujete o kompletním provedení, včetně vylití podlahy a tak dále, může se cena dostat klidně až k 1 500 korunám za m2.

Podobné příspěvky