|

Jak probíhá realizace anhydritových podlah?

Co to je anhydritová podlaha a jak na její realizaci? Na to se podíváme v tomto článku, kde si rozebereme nejen samotnou realizaci, ale také cenu za anhydritovou podlahu.

Co je anhydritová podlaha

Prakticky se jedná o druh lité podlahy. Pomocí anhydritu lze například zalít podlahové topení nebo zkrátka vylít podlahy ve vašem domě či bytě. Anhydrit je sám o sobě hmota vyrobená z energosádrovce, který zajišťuje dostatečnou pevnost podlahy. Druhou možností je výroba anhydritu jako vedlejšího produktu při průmyslových výrobách kyselin. Poslední možností pak je přírodní anhydrit. Je potřeba si také uvědomit, že celý materiál není tvořený jen samotným anhydritem, ale také další příměsí jako je voda, písek a další. I tyto příměsi pak určují celkové vlastnosti pdlahy.

Rozdíl mezi anhydritovou a betonovou podlahou

Prvním zásadním rozdílem je, že anhydritová podlaha se nenanáší v tak tlusté vrstvě, jako betonová. Stačí dát větší vrstvu polystyrenu a klidně může mít vylitá anhydritová podlaha pouze 3,5 cm. To u betonových podlah není realizovatelné.

Dalším rozdílem je, že anhydritová podlaha je tzv. samonivelační. Co to znamená? Jakmile je podlaha hotová, nemusí se na ni dávat žádná další vrstva a jednoduše lze pokládat plovoucí podlahu a další. To u betonových podlah není možné.

V případě podlahového topení se anhydritová podlaha rychleji zahřeje, což může snížit celkové náklady na vytápění. Získané teplo ale neudrží tak dlouho. Betonová podlaha se vytápí déle, dokáže ale také po delší čas udržte teplo. Tady má každá z typů podlah něco specifického.

Pamatovat musíte také na to, že anhydritová podlaha nesmí v žádném případě navlhnout! Mohla by se totiž rozdrolit a tím pádem poničit. U betonových podlah toto nehrozí. Samozřejmě, že jednorázové polití s anhydritovou podlahou nic neudělá. Dlouhotrvající vlhkost již ano.

Jak probíhá realizace anhydritové podlahy

Než se začne realizovat samotná podlaha, je nedříve důležité si dobře změřit stavbu. Je primárně potřebné vědět, jaká plocha se bude vylívat a v jaké tloušťce. Podle toho se pak určuje celková cena za vylití anhydritové podlahy.

Podle toho, o jakou plochu se bude jednat se pak bude dolaďovat celková cena. Zpravidla se cena počítá ze metr čtverečný, mohou ale samozřejmě nastat také určité vícenáklady, se kterými nelze počítat hned od prvopočátku.

A konečně se můžeme dostat k finální realizaci anhydritové podlahy, která probíhá následujícími kroky:

  • Nejprve je nutné položit podlahový polystyren, který slouží jako tepelná izolace.
  • Na tento polystyren se položí separační fólie. Ta zabrání tomu, aby anhydritová směs protekla pod polystyren. V opačném případě by mohlo dojít k jeho poničení a nutné výměně.
  • Kolem zdí je pak potřebné udělat obvodovou dilataci. Ta zabrání zvlhnutí zdí a zároveň se používá také kvůli roztažnosti anhydritových podlah.
  • Nyní už na řadu přichází samotné lidí anhydritové podlahy. To zpravidla probíhá z vozu, ve kterém je již směs připravená a namíchaná.
  • Celková délka celé realizace je okolo 1-3 dní. Vždy záleží na tom, jak velká plocha je třeba vylít a dalších aspektech jako přístup do objektu a podobně.

Tip autora: Zjistěte si, jaký je cenový rozdíl při realizaci betonové a anhydritové podlahy ve vašem domě. Poptávku si jednoduše zadáte on-line u nás.

Co byste měli během realizace pohlídat?

V prvé řadě je nesmírně důležité vybrat vhodnou kročejovou izolaci. Podobně byste si měli dát záležet na výběru polystyrenu, který bude mít minimální nasákavost vlhka. Zabráníte tak spoustě problémům s podlahou, které by v budoucnu mohly nastat.

Separační fólii jsme již nastínili výše. Je skutečně důležité, aby byla správně a těsně položena, aby se anhydritová tekutá směs nedostala pod polystyren. Mohlo by totiž dojít k jeho vyplavení, což je rozhodně to poslední, co potřebujete.

Co byste si měli rozhodně pohlídat je vedení hadic s anhydritem. Jde o to, že řemeslníci velmi často tyto hadice tahají přes okna. Hadice jsou ale plné anhydritu, což znamená, že jsou velmi těžké. Může tak snadno dojít k poškrábání či dokonce k poničení rámů oken. A kvůli podlaze rozhodně nechcete měnit celá okna.

Podobně je na tom také případný práh vchodový dveří. I ten se může díky tahání hadic s tekutým anhydritem poničit. Snažte se jej proto ochránit co nejlépe, abyste nemuseli měnit také práh domovních dveří.

Když už bude anhydritová podlaha vylitá, měli byste se rozhodně postarat o dobré větrání a dostatek tepla. Anhydritová podlaha musí opravdu dobře proschnout. Proto zapněte topení, abyste vlhkost z podlahy dostaly. Stejně tak je důležité abyste pravidelně větrali. Díky tomu se vám podaří snížit také vlhkost vzduchu, což schnutí podlahy jen prospěje.

Poslední bod souvisí právě s proschnutím podlahy. Rozhodně musíte pokládat finální krytinu v podobě plovoucí podlahy či vinylu na suchou anhydritovou podlahu. Pokud nebude dostatečně proschlá, může docházet k jejímu plesnivění, což je další věc, kterou rozhodně nechcete.

Jaká je cena anhydritové podlahy

Ceny jsou samozřejmě velmi různé. Bude záležet na tloušťce podlahy i na firmě, která toto bude dělat. Velmi orientačně se ale dá říct, že vás anhydritová podlaha přijde od 220 do 350 korun za jeden metr čtvereční. Přesnou cenovou kalkulaci ale získáte od firmy, kterou si zvolíte pro realizaci vašeho projektu. Dá se ale předpokládat, že cena nebude o moc rozdílná, maximálně pár korun nahoru nebo dolů, více by to být nemělo.

Podobné příspěvky