projektová dokumentace
| |

Vyhněte se 5 nejčastějším chybám u projektu rodinného domu

Pro řadu z nás je stavba rodinného domu mimořádnou událostí, protože ho stavíme jen jednou v životě. Zároveň se také jedná o největší investici v našich životech. To, jakou dáte domu konečnou podobu, může hodně ovlivnit kvalitu našeho vašeho života v něm. Proto byste měli věnovat projektu velkou pozornost.

Jestliže nějakou věc děláte poprvé, potýkáte se s nedostatkem zkušeností. Můžete si myslet, že vaše zkušenosti a znalosti plně nahradí zkušený projektant. Bohužel tomu tak není. Projektant je odborník na to, aby překreslil na papír to, co si představujete. Představám dá podobu, správně umístí okna či dveře a podobně. Avšak nevidí vám do hlavy. Jakmile vám projektant zpracovává dům, zpětná vazba a spolupráce mezi vámi a nim je klíčová.

V tomto článku se nedozvíte kompletní návod, jak postupovat u projektu, aby byl výsledek podle vašich představ. Tomu jsme věnovali samostatný článek Proč je výběr projektanta nejdůležitějším krokem stavby domu?

Dům se neshoduje s životním stylem obyvatel

Jinak řečeno: rodinný dům není postaven pro své obyvatele. To znamená, že by mohl být lepší. Málo lidí si před stavbou nového domu dostatečně uvědomuje, že životní styl jeho obyvatel hraje velkou roli při používání domu. Správný projektant by vás měl s touto informací seznámit.

Nejčastější chyby bývají v tom, že lidem se líbí věci, které nejsou moc praktické. Krásný, moderní dům, jako na fotografiích z magazínů o moderním bydlení vám nezaručí, že v něm budete bydlet spokojeně. Při stavbě domu tak mějte vždy na paměti jeho funkčnost. Neznamená to však, že byste museli estetickou stránku stavby zanedbávat, jen musíte najít vhodný kompromis.

Mezi nejčastější chyby patří výběr nesprávného půdorysu. Ne každému vyhovuje z hlediska praktičnosti patrový dům. Pro velkou rodinu může být vhodnější bungalov s otevřeným prostorem. Může to ale být i naopak, jestliže upřednostňujete větší soukromí. Když se takto zamyslíte, mohli byste pokračovat dál. Z tohoto bodu si tedy zapamatujte, že životní styl při návrhu domu byste určitě neměli opomíjet.

Není nad osobní zkušenost

Pomocí představivosti se můžete dopracovat daleko, avšak není to tak spolehlivé a živé, jako když si můžete budoucí dům vyzkoušet živě. Nakreslený projekt si sice představíte, ale není to ono. Virtuální realitu nám zatím žádný projektant k projektům nepřinesl. A tak je jediným východiskem, jak si rodinný dům vyzkoušet, návštěva vzorových domů, které pro vás připravily různé stavební společnosti. Nahlédnout do podobného domu můžete i u příbuzných a známých. Vzorové domy jsou však tím nejlepším východiskem pro odzkoušení rodinného domu.

Myslete i na hosty

Nemusíte pro ně rovnou stavět samostatný pokoj. Zbytečně by to zatížilo rozpočet na stavbu. Měli byste však myslet i na to, že občas někdo přijede na návštěvu. Někdy může přijet i celá rodina. Je dobré, abyste byli na takové situace připraveni.

Projektanti navrhují rodinné domy primárně pro pohodlí jejich obyvatel a na společenské prostory se až tak nemyslí. V letních měsících je pro takové situace vhodná terasa, kde si všichni sednete a užijete společné chvíle. K tomu je však potřeba větší pozemek. Nejen dům, ale i terasa by měla mít určité parametry a umístění, to je ale téma na další článek. Pokud máte v plánu terasu, proberte její účel a umístění s projektantem.

Pokud terasu mít nebudete, je to s vnitřními společenskými prostory složitější. Jako ideální východisko se tak jeví obývací pokoj. Pobavte se proto s projektantem, jak by takový prostor měl vypadat.

Nepřekračujte svůj rozpočet na rodinný dům

Jakmile budete rozmýšlet nad velikostí domu, myslete také na své finance. Velký dům je pravděpodobně snem většiny lidí, s velikostí však rostou i jeho pořizovací a provozní náklady. Vysoké měsíční výdaje na hypotéku, energie, opravy a údržbu vám mohou velmi ovlivnit kvalitu života.

Jestliže máte omezený rozpočet, měli byste si opravdu promyslet velikost domu a zvolit pohodlnou velikost. Vaše životní poměry se v budoucnu mohou zlepšit a dům pak můžete upravit, přistavět místnost, patro, a podobně.

Od začátku navrhování myslete na financování stavby. Jen malé procento lidí staví svůj dům z ušetřených peněz. Naopak velká většina má na stavbu domu vzatou hypotéku. A proto mějte na paměti, že cena úrokových sazeb není stabilní. Úrokové sazby se meziročně mění v rámci jednotek procent, a tím se mění i velikost měsíční splátky hypotéky. I toto je důvod k tomu, abyste měli vytvořenou dostatečně velkou finanční rezervu.

Zapojte do projektu celou rodinu

Zde mohou začít první neshody v tom, jak bude dům vypadat. Sladit různé názory nikdy není jednoduché. Nikde není psáno, že se musíte dohodnout, ale spokojeni by měli být všichni obyvatelé.

Zapojte do návrhu celou svou rodinu, klidně se pohádejte, otevře vám to oči a získáte tak pohled i dalších osob. Obejděte s myšlenkou příbuzné, kteří již stavěli, téměř každý na svém domě najde něco, co by nyní udělal jinak. Případné neshody můžete řešit s projektantem, který bude mít na celou situaci nezaujatý pohled.

Podobné příspěvky